תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות שמאלי - מנויים

היה היה - המשחק ה-1 אי פעם ברוסיה, 1989

10 פעמים עד היום נסעה מכבי לרוסיה במסגרת גביעי אירופה לאלופות, והמפגש ה-1 היה המיוחד מכולם.

11/11/2010
ראשי · היסטוריה · היה היה - המשחק ה-1 אי פעם ברוסיה, 1989
היה היה - המשחק ה-1 אי פעם ברוסיה, 1989

מאת: אורן דניאלי

נסיעה היום לרוסיה היא עניין של מה בכך. יהודי שחי ברוסיה ורוצה לעלות למדינת ישראל יכול לעושת זאת ללא הגבלה. ישראלי שרוצה לטייל ברוסיה יכול להגיע מידי יום לנמל התעופה בן גוריון ולהניח את ישבנו על מושב המטוס, שהרי מידי יום יוצאת טיסה, ואף יותר מטיסה אחת, לרוסיה. בין ישראל ורוסיה יש כיום יחסים דפלומטיים. יש שגרירויות, יש מסחר, בקיצור- יחסים נורמאליים בין מדינות.

אבל פעם, פעם הכל היה אחרת. פעם הייתה ברה"מ. מעצמת על אדירה שוות כוחות והשפעה כמו ארה"ב. מעצמה שבתחילת דרכה של מדינת ישראל תמכה בנו אבל ככל שהשנים נקפו עברה לצד הערבי, וב-1967 ניתקה את היחסים עם מדינת ישראל, ובעקבותיה כל מדינות מזרח אירופה למעט רומניה. לאחר 1967 הפכה ברה"מ לממש אויב של מדינת ישראל. היא הגבילה לאורך השנים את יכולותיהם של אזרחיה היהודים לצאת את המדינה ולעלות לישראל (כפי שהגבילה את כל אזרחיה ביציאה מהארץ), הנהיגה משטר אימים שרצח רבים מאזרחיה, והציקה לישראל השכם וערב בזירה הבינ"ל.

ב-1977 ניצחה מכבי ת"א את צסק"א במשחק שהיה פוליטי יותר מאשר ספורטיבי מבחינת הרעש שהוא עורר. במהלך שנות ה-80' המשיכו שלטונות ברה"מ שלא להסכים שאלופתם תתארח בת"א ושלא תארח את מכבי. לכן, בכל שנות ה-80', היו המפגשים בין מכבי לאלופות ברה"מ בבלגיה. בינואר 87' נפגשו בפעם האחרונה בבלגיה מכבי ואלופת ברה"מ (אז הייתה זו ז'לגיריס קובנה). פחות משנתיים חלפו. אבל בתקופה זו חלו שינויים בברה"מ: המעצמה הסגורה החלה לגלות סימנים ראשונים של פתיחות כאשר מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית (ובפועל שליט המדינה) מיכאיל גורבצ'וב הנחיל לה את הפתיחות והבנייה מחדש (גלסנוסט ופרסטרוייקה).

ב-1988 הודיע כי ברה"מ עוזבת את המדיניות לפיה ברה"מ לא תיתן למזרח אירופה לעזוב את הקומוניזם. מן הון להון, לקראת עונת 88/89 שוב פעם נקבע כי מכבי ת"א ואלופת ברה"מ (הפעם- צסק"א) יפגשו. בסתיו של 1988 הייתה תחושה שאולי הפעם משהו השתנה במעצמה האדומה שכאמור לה ולישראל לא היו יחסים וליהודיה היה קשה מאוד לצאת את המדינה ולעלות ארצה. באותו סתיו הייתה תחושה שאולי הפעם לא יצטרכו מכבי ואלופת ברה"מ לנסוע לבלגיה ולהפגש שם.

ואכן, במהלך נובמבר 88' התירו, סופסוף, שלטונות ברה"מ לצסק"א לארח את מכבי במוסקבה ולצאת לת"א בגומלין.

המשחק במוסקבה נקבע למחזור ה-5 שנערך ב-12/1/1989 והוא עורר רעש עצום והתרגשות רבה בארץ ובקרב יהודי ברה"מ. צריך להזכיר- אנו מדברים על ימים בהם אין שגרירות ישראלית במוסקבה ואין למעשה קשר בין המדינות, ואין עלייה חופשית. פתאום קיבלו יהודי ברה"מ ד"ש מהבית- קבוצת אנשים מישראל המסתובבת בברה"מ באופן חופשי ומופגן. מספר אוהדים של מכבי ת"א קיבלו גם כן אישור להצטרף לקבוצה לאחר בדיקות ממושכות מטעם השלטונות הסובייטים.

כן הותר לשלוח צוות של הטלויזיה הישראלית שהשתמש בהפקה של הטלויזיה הסובייטית למשחק. במהלך הימים שקדמו למשחק רכשו יהודים רבים כרטיסים למשחק ואף הכניסו דגלי ישראל קטנים שהביאו עימם. חרף האווירה הידידותית לא הונף דגל ישראל באולם במוסקבה כפי שמתרחש בכל משחק של גביע אירופה. במהלך המסע עצמו ביקרו שחקני מכבי ת"א באתרים שונים במוסקבה ונפגשו עם אנשי הקהילה היהודית שבעיר שקיבלו אותם בחום רב ובהתרגשות רבה.

כתבה על מסעה של מכבי לברה"מ ששודרה ב-13/1/89

המשחק עצמו היה מעניין גם כן. הימים היו ימי חורף 89' שהיה קר למדיי. באותה תקופה הייתה בעיה טכנית לחברת החשמל: הביקוש היה קרוב מאוד לקצה גבול יכולת הייצור של החברה, וביום המשחק חלה תקלה באחת מתחנותיה של חברת החשמל. אי לכך היה חשש שיהיו הפסקות חשמל יזומות מאחר והיה צפוי רייטינג שיא למשחק בערכים שכיום אי אפשר להגיע אליהם, שכן אז היה רק ערוץ 1 בלבד.

מכבי מודל 89' אומנה ע"י צביקה שרף ועוזרו היה יאיר שרון. החמישייה הורכבה מחן ליפין, דורון ג'מצ'י הקפטן, קן בארלו, קווין מגי ולבן מרסר. מהספסל עלו ווילי סימס ומוטי דניאל ועיקר דקות המשחק התחלקו בין שביעייה זו. השחקן השמיני שהיה האחרון ברוטציה למעשה היה גלעד כץ. כן היו רשומים בסגל האירופי גם איציק כהן הגבוה ולייזי גורדון אולם שניים אלו כמעט ולא שותפו במשחקי אירופה.

צסק"א כיום היא קבוצה רב לאומית כמובן. אבל אז כולם היו רוסים. שיחקו שם טקצ'נקו הענק- 2.20 מטרים עם שפם גדול שהיו אימת ילדי ישראל בשנות ה-80' (ובסוף הוא התגלה כאדם חביב ונחמד), גובורוב, גורין, פופוב, ברז'נוי, מגליניקס, טראקנוב הוותיק ואחרים.

מכבי הגיעה למשחק במצב מצוין: 3 נצ' רצופים (אחד בצרפת ו-2 בבית) והפסד אחד (במחזור הפתיחה לברצלונה). צסקא, הייתה במצב נורא- 4 הפסדים רצופים כולל 2 בבית (לברצלונה ופזארו).

מכבי פתחה את המשחק טוב והוליכה במחצית. במחצית ה-2 ברחה מכבי לקרוב ל-20 הפרש אולם צסק"א חזרה למשחק בזכות שמירת לחץ טובה. היה נראה שמכבי איבדה עשתונותיה והפער ירד ל-4 בלבד עם כדור לרוסים, אולם למרבה המזל לצסק"א לא הייתה עוד דקה נוספת בשביל למחוק את הפער, ובסיום 97:92 למכבי.

למכבי: בארלו 23, מגי 21, מרסר וג'מצ'י 16 כ"א, סימס 15, דניאל 4, ליפין 2. לצסק"א: טראקנוב 25, ברז'נוי 21.

מכבי המשיכה לתת עונה גדולה: מכבי ניצחה 9 מ-10 המשחקים הבאים, אולם הופתעה בגמר ע"י ספליט. צסק"א השתפרה בהמשך אולם זה היה מאוחר מידי עבורה, והיא לא עלתה לפיינל פור במינכן.
אז מה עשתה מכבי עד היום ברוסיה במשחקי חוץ בגביע אירופה?

עד היום שיחקה מכבי 10 משחקי חוץ ברוסיה, נגד 2 יריבות: צסק"א, וסראטוב. את צסק"א פגשה מכבי 9 פעמים והצליחה לנצח פעמיים (1989,2004). את סראטוב פגשה מכבי פעם אחת- ונוצחה. דייויד בלאט אימן את מכבי במשחק חוץ אחד באירופה, בשנת 2002, בו נוצחה מכבי ב-4 נק' ע"י צסק"א.

קטעי וידאו ממשחקים שונים של מכבי ברוסיה

1995- ההפסד 78:87

1999-ההפסד לסראטוב 73:83

2004- הנצ' הגדול על צסק"א 83:80 משלשה ענקית של פארקר

2007- ההפסד 58:80 לצסק"א במשחק מס' 1 ברבע הגמר

2007- ההפסד 71:92 לצסק"א במשחק 3 ברבע הגמר

2010- ההפסד לצסק"א 72:77
מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×