תפריט
כפתור ימני - מכביסט כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - מכביסט כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

היה היה: הקאמבקים הגדולים בהיסטוריית המועדון

אם יש דבר שאסור לעשות, זה להספיד את מועדון הכדורסל מכבי תל אביב. אורן דניאלי לקח אותנו לספרי ההיסטוריה עם הקאמבקים הגדולים של הצהובים.

28/03/2013
ראשי · היסטוריה · היה היה: הקאמבקים הגדולים בהיסטוריית המועדון
היה היה: הקאמבקים הגדולים בהיסטוריית המועדון

לא רק רצף נצחונות יפה עשתה מכבי אלקטרה ת"א לאחרונה ביורוליג, אלא גם קאם-בק. מעונה שנראתה גמורה חזרה מכבי ת"א לעניינים לפתע, וזו הזדמנות להזכר ב-4 קאמ-בקים גדולים אחרים של מכבי מן העבר שנגמרו עם "האפי אנד".

1967- נס בדאלונה

מה כבר לא נאמר על נס בדאלונה? ש"סה"כ צריך לקלוע 16 סלים יותר ממה שהם יקלעו"? (אמר טל ברודי). ש"זה מה שהגדיר את רוח הלחימה של מכבי ת"א?"

תזכורת: ברבע גמר גביע המחזיקות של 1967 נפגשו מכבי ת"א וחובנטוד בדאלונה מספרד לשני משחקים בשיטת בית-חוץ. המנצחת בסיכום שני המשחקים תמשיך לחצי הגמר. ב-23/2/67 נפגשו הקבוצות לראשונה. היה זה משחק חוץ למכבי ת"א והוא הסתיים בקטסטרופה ספורטיבית, כאשר חניכיו של יהושע רוזין הובסו ללא תנאי 69-101. לאחר פתיחה שקולה (18:18) הגיע בליץ ספרדי של 14:0 תוך 2 דקות. במחצית כבר הוליכו המקומיים 53:34, ובפתיחת המחצית השנייה היה נראה שהקצב נרגע, שכן הפער לא גדל. במצב של 77:60, כשנותרו 7 דקות לסיום אירעה נקודת מפנה מוזרה במשחק: באולם הצפוף, שהיה ססגור לחלוטין והיה מלא עד אפס מקום היה חם. חם מאוד. המארגנים פתחו את חלונות האולם ואוויר לח חדר פנימה. אנשי מכבי, שלא היו מוכנים לכך, הסתבכו עם הרצפה שנהייתה חלקלקה, וקלעו עד לסיום 9 נק' בלבד לעומת 24 של בדאלונה. תוצאת הסיום- 101:69. 32 הפרש, פער בלתי מחיק, על הנייר.

חלף שבוע, ובהיכל הספורט ביד אליהו, שהיה פתוח ובעל קיבלות של 5500 איש, הגיע קהל שבא לראות משחק שעל הנייר היה נראה שלא יוכל לספק את הסחורה. לסגור פער של 32 נק' היה נראה כמשימה בלתי אפשרית. במחצית הוליכה מכבי 28:24 בלבד.

אבל אז החלה אחת המחציות המדהימות בתולדות מכבי ת"א. חניכיו של יהושע רוזין נקטו בשמירת לחץ אישית וטל ברודי החל לצלוף מרחוק. תוך דקות התהפך המשחק: 3 דקות מפתיחת המחצית כבר הוליכה מכבי 40:24. כעבור 4 דקות- 47:32. עוד 4 דקות חולפות וזה כבר 61:38. מיד לחר מכן 65:40, ו-5 דקות לסיום 74:44. במצב של 74:45 קלעו ברודי ותני כהן מינץ שני סלים והעלו את מכבי ליתרון מדהים של 33 נק'- 78:45, כשנורתו 3 דקות לסיום. הספרדים מצמקים ל-47:78. אברהם הופמן קלע וקבע 79:47 והספרדים הגיבו- 79:49. ברודי קולע פעמיים רצוף- 83:49 מכבי. 2 הדקות האחרונות היו מדהימות , כאשר 2 הקבוצות לא עומדות בלחץ. הספרדים החטיאו 4 קליעות עונשין רצופות. מכבי החטיאה ואיבדה כדורים מנגד. 25 שניות לסיום צימקו הספרדים ל-32 הפרש- 83:51. למכבי היה כדור אחרון אולם גדעון פרייטג איבד אותו שנייה לסיום, וזו הייתה תוצאת המשחק- 83:51.

מאחר וחוקי פיב"א דאז קבעו שאם בתום 2 המשחקים יהיה שוויון אזי יהיה משחק שלישי ומכריע. המשחק השלישי והמכריע נערך ב...ת"א, בדיוק יומיים לאחר משחק הנס. אל המשחק ההוא הופיעו הספרדים בהרכב חסר, ומכבי ניצחה אותו בקלילות 75:51 בדרך לחצי הגמר, ולאחר מכן- לגמר, בו הפסידה לאיניס וארזה.

מכבי: ברודי 36, כהן מינץ 24. בדאלונה: מרטינז 25.

1977- הקמבק הנשכח

עונת 77' זכורה בזכרון כעונה הגדולה של צסק"א והגביע בבלגרד. מעטים זוכרים שבאמצע העונה ההיא חל תקר חמור בדרכה של מכבי ת"א אל הפסגה.

גביע אירופה 77' הורכב משני שלבים: בית מוקדם, בן 4 קבוצות בכל בית, ובית עליון שנקרא "בית הגמר" שהורכב מ-6 המנצחות של כל בית מוקדם. מכבי הפגינה כושר נפלא, חסר תקדים מבחינתה עד אז בבית המוקדם, כאשר ניצחה בבית ובחוץ את אולימפיאקוס, דינמו בוקרשט ובבית הנחילה תבוסה אדירה לאלופת איטליה סינודינה בולוניה.

אבל כשהחל בית הגמר, ששוחק בשיטת ליגה בת 10 מחזורים כאשר 2 הראשונות בסיומו עולות לגמר, החלו הבעיות. תחילה היו אלו אלופת צ'כוסלובקיה ברנו ואלופת ברה"מ צסק"א שהודיעו שלא יגיעו לת"א. מכבי הרוויחה 2 נצחונות טכניים (שעזרו לה בטבלה שכן צסק"א נחשבה לקבוצה טובה בהרבה ממכבי על הנייר) אולם הטעם היה חמוץ. כאשר החלה מכבי לשחק באמת בבית הגמר, במחזור ה-3, החלה הנפילה. מכבי ארחה את אלופת אירופה בשנתיים הקודמות מובילג'ירג'י וארזה. לאחר מחצית ראשונה סבירה אותה סיימו האיטלקים ביתרון קטן, הגיעה המחצית השניה במהלכה התמוטטה מכבי והובסה בסיום 102-79, כאשר הקהל רותח על השופט האנגלי טרנר וזורק חפצים למגרש, מה שגרם להפסקת המשחק לכמה דקות. רק בקשות חוזרות ונשנות במערכת הכריזה הפסיקו את הבלגאן. במכבי לא באמת חשבו שאפשר לעלות לגמר האירופי בפתיחת המשחקים שכן ריאל, צסק"א ו-וארזה נחשבו לקבוצות עדיפות ממכבי אולם אף אחד לא רצה להיות מובס כך. שבוע לאחר מכן יצאה מכבי לבלגיה למשחק נגד אלופת בלגיה מאס פילס מאלין. לאחר משחק פושר וצמוד במשך רוב המשחק איבדה מכבי את אולסי פרי ב-5 עבירות ושוב פעם איבדו החניכים של רלף קליין את הכיוון, ובסיום 75:66 לאלופת בלגיה.

לאחר 2 "ההצגות" הללו במכבי קיוו לסיים בצורה מכובדת את בית הגמר, בלי יותר מידי תבוסות נוספות. העובדה כי המתינו למכבי עוד בדרך משחקי חוץ במדריד ובוארזה, והתמודדות בבלגיה מול צסק"א לא שיפרה בדיוק את המצב רוח לאור איך שמכבי נראתה. בנוסף, המתינה למכבי שבוע לאחר מכן סגנית אלופת אירופה בשנתיים הקודמות- ריאל מדריד, על שלל כוכביה. ריאל, שניצחה את מכבי בשנתיים הקודמות ביד אליהו הגיעה לת"א למשחק שנערך ב-27/1/77 ועורהה כמובן עניין רב. היכל הספורט התמלא ב-10 אלפים צופים שראו יתרון ספרדי מינימאלי בהפסקה. ואז, במחצית השנייה, סופסוף הראתה מכבי ת"א את הפוטנציאל שלה.4 דקות לסיום הוליכה מכבי 76:72. זה היה הישג לא מבוטל עבור מכבי שעצרה את ריאל, שקלעה 95 נק' למשחק בממוצע, על 28 נק' בלבד ב-16 דקות המחצית השנייה. 4 הדקות האחרונות היו מדהימות: תוך 2 דקות הוליכה מכבי 84:79 ואז יצאה הקבוצה לבליץ אדיר, ובסיום 94:85 לאלופת ישראל. לו סילבר עם 22 נק', ופרי עם 17 בלטו במכבי מול 28 נק' של ווין בראבנדר בריאל.

הנצחון על ריאל החזיר למכבי את הכבוד אולם על גמר איש עדיין לא דיבר. בשביל לעלות לגמר הייתה חייבת מכבי לנצח ב-4 מתוך 5 משחקיה אולם גם 3 נצ' היו עשויים לתת עליה לגמר.

לאחר המשחק נגד ריאל פגשה מכבי בעיירה וילוגרד בבלגיה את ברנו. לאחר משחק מהוסס ובינוני הגיע בליץ צהוב בדקות הסיום ומכבי ברחה לנצחון גדול 91:76, אולם בכל זאת- ברנו הייתה החלשה בבית. אף אחד לא ציפה כעבור 48 שעות לנצח את אלופת ברה"מ צסק"א מוסקבה במשחק שנערך בעיירה וירטון. אבל שם, לאחר מחצית ראשונה צמודה, הגיעה מחצית שנייה מדהימה בשיאה הוליכה מכבי 20 הפרש, ובסיום 91:79 היסטורי על צסק"א. נצחון ענק גם במישור הלאומי, נגד "האויבת" מברה"מ וגם במישור הספורטיבי. מכבי פתאום הייתה בתמונת הגמר, אליו היא הגיעה בסוף, ובו זכתה בניגוד לכל תחזית מוקדמת בגביע האירופי הראשון שלה.

1987- הקאמבק הגדול מכולם?

בעונת 86/87 נקלעה למכבי ת"א ל"בור" רציני בבית הגמר. שוב פעם 6 קבוצות, שוב פעם 10 מחזורים ושוב פעם מקומות 1-2 עולים לגמר. מכבי פתחה את בית הגמר עם נצחון ביתי על זאדאר אלופת יוגוסלביה 99-83, אולם העניינים השתבשו קשות לאחר מכן: טרסר מילאנו הכתה את מכבי ביד אליהו 97-79, ובמציאות שבה נצחונות חוץ היו מצרך נדיר יותר מהיום, היה ברור שמכבי חייבת לתקן את הפסד הבית שחטפה. משחק לאחר מכן באה למכבי ההזדמנות: משחק חוץ נגד אורטז אלופת צרפת, שהייתה הקבוצה המפתיעה של בית הגמר אותה עונה. מכבי הוליכה בפער לא גדול לקראת הסיום אולם פשוט לא עמדה בלחץ, והפסידה 78-77 - כן התוצאה המיתולגית בהפסד שהרחיק את הגמר עוד יותר. עתה, הייתה צריכה מכבי לנצח 6 מתוך 7 המשחקים שנותרו לה על מנת להבטיח את מקומה בגמר (אם כי גם 5 נצחונות היו עשויים להספיק) וכאשר 2 מהמשחקים הללו היו ביד אליהו, 3 בחוץ ועוד 2 בבלגיה נגד ז'לגיריס, זו החלה להראות משימה קשה, קשה מאוד.

חלף שבוע והגיע המפגש הכפול נגד ז'לגיריס בבלגיה. הליטאים הציגו את חומיצ'וס, שעשה מה שהוא רוצה על המגרש - הבחור קלע 46 נקודות! מכבי הפסידה 74:82 והעיתונות הודיעה כי הסיכוי לגמר, הסיכוי המעשי, תם.

למחרת, ב-15/1/87, החל הקמבק הגדול ביותר של מכבי. הצהובים פיגרו במחצית נגד ז'לגיריס ונראו בדרך להפסד נוסף, אולם מחצית שניה מצוינת הוליכה את מכבי לנצחון 81:74. קווין מגי ודורון ג'מצ'י עם 25 כ"א הוליכו את מכבי.

חלף שבוע וליד אליהו הגיעה ריאל מדריד, שגם היא הייתה חייבת נצחון חוץ דחוף. במשחק חסר ברק ומבוקר מאוד שהתבסס על 6 שחקנים בלבד ניצחה מכבי 81-80 לאחר סל נצחון של מיקי, 14 שניות לסיום. מגי עם 27 נק', לי ג'ונסון עם 23 ומיקי עם 20 הוליכו את מכבי.

במחזור הבא יצאה מכבי למשחק חוץ נגד זאדאר. במשחק קשה, בו איבדה מכבי יתרון לקראת הסיום והיה נראה שמקרה אורטז חוזר על עצמה, הצליחו הצהובים להחזיק מעמד ולנצח 81-78. ג'ונסון עם 24 ומגי עם 23 הוליכו את מכבי לנצחון החשוב כ"כ.

3 שבועות חלפו, ומכבי יצאה למילאנו למשחק נגד הקבוצה הטובה בבית עד אז- טרסר מילאנו. חניכיו של צביקה שרף הציגו את אחד מגדולי משחקי מכבי אי פעם, בדרך לנצחון ענק 94-79. קווין מגי קלע 36 נק' והוריד 20 רב' במשחק ענק, והגמר החל להראות קרוב.

שבוע חלף והיריבה על הכרטיס השני לגמר, אורטז, הגיעה ליד אליהו. מגי וג'ונסון חיסלו את הצרפתים כבר מהפתיחה, בדרך לנצחון גדול 106-87. מגי קלע 34 נק' וג'ונסון הוסיף 30.

שבוע לאחר מכן הייתה מכבי חופשית (מאחר ושיחקה כבר את שני משחקיה נגד הליטאים). אורטז ניצחה את זאדאר והכל התנקז למחזור הסיום- מכבי נגד ריאל מדריד, במדריד.

מעולם לא ניצחו הצהובים במדריד עד אז. הפסד, אחר הפסד, אחר הפסד. לריאל כבר לא היה סיכוי לעלות לגמר. במכבי קיוו שאורטז תפסיד בליטא לז'וגיריס ואכן, רבע שעה בערך לפני שריקת הפתיחה במדריד, התברר שאורטז הפסידה. מכבי בגמר, תהיה התוצאה במדריד אשר תהיה. החניכים של צביקה שרף עשו את כל הדרך לגמר כמו גדולים, עם נצחון היסטורי 89:82- נצחון שישי ברציפות.

אמנם בגמר הפסידה מכבי למילאנו 69-71, אבל את הכבוד ואת השם הגדול שלה היא הרוויחה בין היתר בזכות אותו קאמבק מופלא של 1987.

המשחק שהחל את הקאמבק: הנצחון על ז'לגיריס

2000- סדרת ההצלבה המרגשת מכולן

אם תשאלו אוהד של מכבי ת"א מהי הסדרה המיתולוגית ביותר שהוא זוכר, התשובה תהיה ב-99% מהמקרים "הסדרה ההיא מול בולוניה בעונת סלוניקי". הסדרה שהחזירה סופית את מכבי לצמרת האירופית אחרי כ"כ הרבה שנים והכניסה את הקהל של מכבי ת"א לטירוף מוחלט.

בשביל להבין את ההיסטריה צריך ללכת לתחילת אותה עונה: מכבי איבדה את עודד קטש, הכוכב הבלעדי שלה שהלך לפנאתניקוס. פיני גרשון ודייויד בלאט בנו קבוצה שעל הנייר נראתה אפורה מאוד, עם 2 שחקנים זרים מתחת לסל שאחד מהם היה מבוגר בן 35, והשני הגיע מתחתית הליגה הספרדית. הרכז שהגיע, אריאל מקדונלד, היה נחשב לשחקן יעיל וטוב אבל אף אחד לא חשב שיהפוך להיות מה שהיה לבסוף. מכבי החלה את העונה בצורה סבירה בהחלט, אבל דבר לא רמז על מה שקרה בשלב השני של הבתים, אז יצאה מכבי ל-6:0 נהדר עם הצגות הגנתיות אדירות. לראשונה סיימה מכבי את שלב הבתים במקום הראשון אשר הבטיח לה יתרון ביתיות הן בסדרת 1/8 הגמר (אותה עברה הקבוצה בתוצה 2-1 נגד פאוק סלוניקי) והן בסדרה 1/4 הגמר, בה פגשה מכבי את קבוצת הכוכבים הנוצצת פאף בולוניה.

בולוניה, שאומנה ע"י קרלו רקלקטי, הייתה קבוצה שהושקע בה כסף רב וכללה כוכבים כמו ארתוראס קארנישובאס, באזילה, פוצ'קה, קרלטון מאיירס ו-וראנקוביץ' הענק. על הנייר היא נראתה קבוצה עדיפה ממכבי, אולם לצהובים היה את יתרון הביתיות.

המשחק הראשון נערך ביד אליהו בפורים 2000 ומהר מאוד הפך הקרנבל לסיוט: פתיחת משחק מדהימה של בולוניה הובילה אותה ליתרון מוחץ בן 19 נקודות במהלך המחצית הראשונה, ו-15 בסיומה. מכבי , במאמץ אדיר, חזרה במחצית השנייה והצליחה להשוות אולם לא מעבר לכך. האיטלקים עלו ל-3 נק' הפרש והכדור האחרון של מארק בריסקר הסתובב על הטבעת ויצא החוצה. מכבי מפסידה את המשחק ואת הביתיות.

המשחק השני בבולוניה נראה כמשימה בלתי אפשרית לביצוע. מעולם לא ניצחה מכבי בבולוניה עד אז, לא את פאף ולא את הקבוצה השניה שלה העיר- קינדר. היה נראה שזוהי מסיבת סיום העונה היפה של מכבי, שתשר בוודאי עם טעם חמצמץ בגלל איבוד יתרון הביתיות. אבל מה שקרה שם, בבולוניה, היה אחד המשחקים הגדולים בתולדות המועדון כאשר מכבי שיחקה נפלא בראשותו של נייט האפמן. הסנטר הבלונדיני שהפך להיות הפתעת אירופה אותה עונה שלט ברחבות וסחט עבירות בסיטונאות. 19 פעמים זרק מהקו, ואת כולן- קלע! בולוניה, כצפוי, הצליחה לחזור למשחק וצימקה עד לנקודה אחד הפרש לקראת הסיום. היא הייתה יכולה לעלות ליתרון אולם החטיאה סל קל. מכבי שלטה בעצבים טוב יותר, וניצחה בסיום 80-73 במשחק בלתי נשכח.

וכך, נכפה לו משחק שלישי ומכריע ביד אליהו. מי לא זוכר את המראות שליד קופות ההיכל לקראת המשחק ההוא? אנשים הגיעו ב-12 בלילה, 8 שעות לפני פתיחת הקופות, על מנת להבטיח מקומם בתור. אלפי אנשים הגיעו לקופות ונוצרה מהומה גדולה עם פצועים. המאוכזבים הסכימו לשלם מחיר ארבע-ספרתי ב"שוק שחור" בשביל כרטיס למשחק המכריע.

למעלה מרבבת צופים נדחסה ליד אליהו למשחק ההוא, בסוף מרץ 2000. לאחר מחצית ראשונה התקפית ומפתיעה בסיומה הוליכה מכבי 43-42 בלבד, הגיעה המחצית השנייה ובה הפגינה מכבי שוב פעם את ההגנה המפורסמת שלה, אשר עצרה את האיטלקים על 22 נק' בלבד. מכבי קלעה 36, ניצחה 79-64 ושלחה עשרות אלפים לחגוג בכיכר רבין את העלייה לפיינל פור ראשון מאז 1991. בחצי הגמר הדיחה מכבי את ברצלונה, אולם בגמר נגמר הסיפור הטוב עם הפסד לפנאתניקוס עם...עודד קטש.....מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×