תפריט
כפתור ימני - מכביסט כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - מכביסט כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

16.01.1986: הניצחון הראשון על ז'לגיריס

לקראת המפגש מול ז'לגיריס קובנה, לקחנו אתכם אחורה עד לשנת 1986 ולניצחון הראשון של הצהובים על הירוקים מליטא, שהיה דרמטי במיוחד

26/11/2017  |  מאת: אורן דניאלי
ראשי · היסטוריה · 16.01.1986: הניצחון הראשון על ז'לגיריס
מכבי ת"א וז'לגיריס קובנה נפגשו לראשונה בעונת 1985/86 בבית הגמר של גביע אירופה לאלופות. מכבי – אלופת ישראל. ז'לגיריס - אלופת ברית המועצות. הירוקים הציגו סגל מעניין שה-כוכב שלו היה סנטר צעיר ומיוחד בשם ארווידאס סאבוניס. הוא היה ענק בגודלו אבל מהיר מאוד, בעל מסירות מדהימות וקליעה נפלאה. תופעת כדורסל חדשה ומרתקת באירופה. יחד עימו כיכבו בקבוצה רימאס קורטינייטיס, ולדמרס חומיצ'וס ואחרים.

מכבי אומנה על ידי צביקה שרף והרוטציה שלה כללה 7-8 שחקנים: מגי, ג'ונסון, מיקי, ג'מצ'י, ארואסטי, ליפין, לאסוף והאחרון ברוטציה קורקי נלסון הגבוה.

מאחר שיחסים דפלומטיים בתקופה ההיא בין ישראל לברה"מ לא היו, ומכיוון שהשלטונות במוסקבה התנגדו לאירוח מכבי ת"א ולהתארחות קבוצות סובייטיות בישראל, נערכו המשחקים יום אחר יום בבריסל שבבלגיה. אל המפגש הכפול הגיעה מכבי במצב רוח שפוף: 3 משחקים ו-3 הפסדים, כולל הפסד צורב בבית לריאל והפסד עוד יותר צורב ללימוז' בהארכה, שנכפתה על הצהובים לאחר סל מחצי מגרש בשניית הסיום.

בשביל לשמור על סיכוי לגמר מכבי הייתה חייבת לנצח את שני המשחקים מול הליטאים שנראו נהדר, אולם בערב הראשון מכבי לא מצאה תשובה לסאבוניס והובסה 94:77. עתה נותר בעיקר לשחק על הכבוד.

 
משחק הגומלין התפתח להיות משחק צמוד בין 2 קבוצות שהיו שוות אחת לשניה על הפרקט באותו ערב. צביקה שרף מיעט מאוד בחילופים וביצע בערך 2-3 שינויים כל המשחק. קווין מגי היה נפלא, אולם מכבי חיפשה את מיקי ברקוביץ', שסיים את המחצית הראשונה ללא נקודה. בהפסקה עמדה התוצאה על 44:45 למכבי. המחצית השניה הייתה בסימן ליטאי, אבל בפער קטן. מכבי הצליחה להשוות ל-67:67 ולעלות ל-72:74, אבל הליטאים הפכו ל-74:78 ו-76:82.

מכבי הורידה ל-82:79. שתיים וחצי דקות לסיום קורטינאייטיס העלה את ז'לגיריס ל-79:84. מכבי איבדה כדור והמשחק נראה בורח. הליטאים איבדו כדור וכאן החל המופע של מיקי. למספר 9 היו רק 3 נקודות, כולן מהקו, בערב עגום. ג'ונסון מסר למיקי, שקלע מהפינה הימנית שלשה (84:82). הליטאים יצאו להתקפה איטית מאוד. סאבוניס קלע, אבל השופטים פסלו לאחר שקבעו כי 30 השניות תמו. קווין מגי השווה דקה לסיום (84:84) וחומיצ'וס החטיא.

ארואסטי קיבל את הכדור והוציא את מיקי למתפרצת – 84:86 למכבי, 25 שניות לסוף. הפעם היה תורם של הליטאים לנסות ולהחזיר, אבל אז בא מיקי. שוב הוא. מספר תשע חטף את הכדור בדרך לסל ועבירה (84:88) כשנותרו 8 שניות לסיום. משחק גמור. מיקי אמנם החטיא את העונשין, הליטאים עוד צימקו ל-88:86 וזוהי הייתה תוצאת הסיום.
 
מכבי: מגי 33 נקודות ו-17 ריבאונדים, לי ג'ונסון 22 נק' ו-10 ריב', ג'מצ'י 16, מיקי 10, ארואסטי 5, לאסוף 2. הרבו לקלוע לז'לגיריס: סאבוניס 27 נק' ו-13 ריב', קורטינאייטיס 22 , חומיצ'וס 15.


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×