תפריט
כפתור ימני - מנויים כפתור אמצעי - כרטיסים כפתור שמאלי - חנות
כפתור ימני - מנויים כפתור אמצעי - כרטיסים כפתור שמאלי - חנות

"אוהדי מכבי מייצרים אווירה אמיתית של יריבות"

הוא היה אחד היריבים המוערכים ביותר שהגיעו לארץ וגם כיום לא שוכח את המפגשים בהיכל. הקהל, רבע הגמר ההוא והמאבקים הקשים. ראיון מיוחד עם פטאר נאומוסקי

07/03/2018
ראשי · ארכיון כתבות · "אוהדי מכבי מייצרים אווירה אמיתית של יריבות"
"אוהדי מכבי מייצרים אווירה אמיתית של יריבות"
יש מעט מאוד יריבים שמעוררים בך חשש מהול בכבוד. כאלה שממטירים עליך 20 נקודות ודכאון קליני, אבל עדיין מדגדג לך לקום ולמחוא להם כפיים. לא מתוך שמחה, חלילה. פשוט הערכה מלאה. מלאת כאב ונטולת שנאה. כל התחושות האלה צפות ועולות כשמזכירים את השם פטאר נאומוסקי.

לקראת המפגש עם אנאדולו אפס, זה השם הראשון שעלה בהקשרים נוסטלגיים. בכל זאת, לא בכל יום קם יריב כזה. אולי אפילו לא בכל עשור. בתור כוכב אפס פילזן, גלגולו הקודם של שם המועדון הטורקי, הוא היה אימת ההגנה בצהוב ומקור אדיר למוטיבציה עבור שחקני מכבי. מתברר שזה עבד כך גם בכיוון ההפוך.

"זה תמיד היה תענוג גדול לשחק בהיכל בתל אביב, שתמיד היה מלא בצופים", הוא נזכר בראיון מיוחד שהעניק בשמחה לאתר הרשמי של מכבי. "האוהדים של מכבי תל אביב ידעו (ועדיין יודעים) ליצור אווירה אמיתית של יריבות מהמושבים שלהם. הם ממש היו השחקן השישי של הקבוצה".

"זה נותן השראה לעלות לשחק שם כשאתה יודע שלקבוצה המארחת יש עוד שחקן בסגל. זה מה שנתן מוטיבציה לי ולכל חבר בקבוצה שלי לשחק באופן הטוב ביותר שיכולנו", מגלה נאומוסקי, שבתקופתו אפס מעולם לא הפסידה למכבי באיסטנבול והחזיקה במאזן 2:7 מול הצהובים. רקורד נדיר תחת ניצוחו של ווינר גדול.כשמישהו מדבר על משחק בתל אביב, איזה מפגש ישר קופץ לך לראש?
"אני מוכרח לומר שהזכרון הטוב ביותר שקופץ לי לראש כשאני חושב על מכבי זה כששיחקנו ברבע הגמר של מה שהיה אז גביע האלופות של פיב"א. כמובן שאני זוכר מאז את ההגנה מול דריק שארפ. זה היה מרתק לכל הצופים בשני האולמות, הן ביד אליהו והן באבדי איפקצ'י".

מול אילו שחקני מכבי אתה זוכר שהיה קשה לשחק?
"יש שלושה שחקנים שאני זוכר בתור אלה שהיה הכי קשה לשחק מולם. כולם היו בקבוצה של עונת 1997/8 - דריק שארפ, עודד קטש ודורון שפר".

כיום פטאר נאומוסקי (49), רכז אדיר ששיחק בקלות גם בעמדות 2 ו-3, הוא נשיא איגוד הכדורסל המקדוני. לפחות על פי קורות החיים על הפרקט, האיש הטבעי לתפקיד. ככשרון צעיר הוא היה חלק מספליט הגדולה, לפני החל לנדוד ברחבי היבשת. הוא שיחק שש עונות במדי אפס פילזן, לצד קדנציות בטרוויזו, סיינה, מילאנו ועוד. סוללת התארים, הקדנציה הקצרה כשר הספורט בארצו והעובדה שאיש לא ילבש שוב את הגופיה מספר 7 שלו באיסטנבול רק מרמזות על המעמד לו הוא זוכה גם מחוץ למגרש.

ספר קצת על תפקידך כיום ומה המטרות העיקריות שלך?
"כיום אני נשיא איגוד הכדורסל המקדוני, שלמרבה הצער הוזנח ב-25-26 השנים האחרונות על ידי ממשלה והמדינה. לא רק הכדורסל בתור ענף ספורט. במצב הנוכחי אנחנו שוכרים במשרדים שלנו, בערך 100 מ"ר. זו תוצאה של צוות הנהלה גרוע במועדונים, שמרבית הכנסתם מחסויות נובעת מהרשות המקומית. הייתה לזה השפעה גדולה על המצב בו אנחנו מצויים כיום ועל מה שאני צריך להתמודד איתו כרגע בתור הנשיא".

"אני כנשיא והצוות שלי מנסים לעשות את המיטב כדי לתקן את השגיאות. אנחנו מנסים להשיג משרדים משלנו, אולם משלנו והכי חשוב להביא למועדות בעלי הקבוצות שההחלטות שלהם משפיעות על פיתוח שחקנים צעירים, שיהפכו לשחקנים הבוגרים שאמורים להוביל את הנבחרת הלאומית".שיחקת לא מעט שנים בטורקיה. מה קשר אותך למועדון כמו אפס ומה מיוחד בו?
"הגעתי לאפס לפני הרבה מאוד שנים, בשנת 1992. זה היה מעבר די ספונטני, בלי קשר מוקדם או רגשות מיוחדים. ככל שעבר הזמן גדלנו ביחד. בשש השנים בהן שיחקתי באפס פילזן הפופולריות של הכדורסל גדלה בטורקיה, לא רק בליגה המקומית אלא גם ברמה הלאומית. כיום הליגה הטורקית היא אחת הטובות באירופה".

"היה לי המזל להיות חלק מהקבוצה ההיא באותו זמן, מה שהוביל לכבוד ההדדי שיש ביני ובין טורקיה עד היום", הוא מוסיף. "הם מעריכים את התרומה שלי להצלחת הקבוצה ולהיסטוריית הכדורסל של המדינה. הדובדבן של הכבוד ההדדי הזה היה כשבשנה שעברה אפס החליטה להוציא את המספר שלי לגמלאות. האירוע הזה יישאר קרוב ללבי לעד לא רק כספורטאי או שחקן כדורסל, אלא גם כאדם. זה אישר שכל מה שעשיתי אז עבור הקבוצה היה שווה את זה. לצערי, הקבוצה לא רוצה ששחקני העבר שלה יהיו מעורבים בהנהלה הנוכחית. זו ההחלטה שלהם וכולנו מכבדים אותה".

יש הרבה שחקנים שעוברים גם בטורקיה וגם בישראל. מה לדעתך הדימיון בין המדינות שמאפשר מעבר טבעי יחסית?
"היופי הוא בהכנסת האורחים של הצופים שתמיד נתנו לי את התחושה שאני רצוי במדינות האלה בתור זר. האוהדים תמיד מחוברים לשחקנים וזה הופך את המעבר לקל יותר עבור כל שחקן. הכנסת האורחים והתשוקה של האוהדים הן שתיים מהסיבות המרכזיות שבגללן כל שחקן בוחר לשחק בשתי המדינות האלה".
מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
לוגו מכביסט

מועדון האוהדים של מכבי תל אביב

רק מכביסטים זוכים להטבות מיוחדות, מבצעים, הנחות, מפגשים ואירועים לרשומים בלבד

הצטרפו עכשיו!
סמית
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×