תפריט
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

האיש והאגדה

שמעון מזרחי חוגג יום הולדת 80 ופתח עונה מספר 51 בראשות המועדון. כל מה שחובה לדעת על יושב הראש

15/10/2019
ראשי · חדשות · האיש והאגדה
האיש והאגדה
הדרכים של עולם הספורט מרוצפות באגדות. הירואיות, טראגיות, פריצות של רגע בודד וקאמבקים מרגשים. ויש אגדות שהן גדולות יותר מכל סיפור, תואר או עונה. הצירוף שמעון מזרחי יוצר את אחת האגדות המופלאות ביותר בספורט העולמי, בוודאי בענף הכדורסל. 

עו"ד שמעון מזרחי, יושב ראש מועדון הכדורסל מכבי תל אביב מזה למעלה מ-50 שנה ברציפות, חוגג את יום הולדתו ה-80. במהלך השנים הוא צבר הישגים וחוויות שרוב האנשים לא יחלמו במשך כמה גלגולים. מוכר בכל מגרש אליהם מגיעים באירופה, דואג להישאר מעודכן בכל פרט ותמיד שואף לניצחון. גם בגיל גבורות. 

שמעון מזרחי נולד באוקטובר 1939 בתל-אביב. הוא קרוי על שם סבו, שהיה בין מייסדי המרכז המסחרי של תל אביב ועל שמו קרויים הרחובות מזרחי א' ו-ב'. הוא סיים את ההתמחות במשפטים בשנת 1964 ומאז הוא משמש כעורך דין במשרדו בתל-אביב העוסק בתחום האזרחי.את פעילותו במכבי תל אביב החל שמעון מזרחי ב-1969. בקיץ של אותה שנה, כאשר יו"ר המועדון ישראל גורל ז"ל פרש לעיסוקים אחרים, התבקש עורך הדין הצעיר (עדיין לא בן 30) להתמנות לתפקיד יושב הראש "לתקופה קצרה". תקופה זו נמשכת כבר 50 שנה, כאשר בכל השנים משמש מזרחי בתפקיד בהתנדבות. בתקופה זו זכתה הקבוצה ב-43 אליפויות, 36 פעמים בגביע המדינה, 6 פעמים באליפות אירופה וגם בגביע הבין-יבשתי ובליגה האדריאטית.

עם כניסתו לתפקיד החל מזרחי להפעיל תכנית כלכלית להצלת הקבוצה, שבאותה שנה ראתה את היריבה העירונית זוכה בדאבל המקומי. בראשונה בתולדות המועדון נמכרו כרטיסים למשחקים ושחקנים אמריקנים הצטרפו. המודל לחיקוי היה ריאל מדריד של אותם ימים וההצלחות, הן בישראל והן באירופה, מיהרו להגיע. הקהל נהר למגרש ונצמד לטלוויזיה בסלון ומכבי תל אביב הפכה ל"קבוצה של המדינה". הנהלת מכבי, בראשות מזרחי, הפכה שם נרדף לניהול מקצועני.

עבור שמעון מזרחי, מכבי תל אביב זו לא עוד אהבה או עסק כלכלי, אלא מפעל חיים. הוא נחשב למכביסט האולטימטיבי והוביל את מכבי להיות השגרירה הנאמנה ביותר של מדינת ישראל - בוודאי בתחום הספורט. הוא מקפיד על קשר שוטף עם אנשי ההנהלה, נוסע למשחקי הקבוצה באירופה ונמצא גם בכל משחק בית. המועדון אירגן בתל אביב את משחקי הפיינל פור האירופאי ב-1994 וב-2004 וגם הזכיות נחגגו בגדול. אחרי ההנפה הרביעית הגיעו לפארק הירקון כ-150,000 אוהדים נלהבים, מחזה שחזר על עצמו בשנה לאחר מכן לאחר הזכיה ביורוליג במוסקבה ב-2005.

במהלך השנים הפך מזרחי לאחד האנשים היותר חשובים ומשפיעים בכדורסל האירופאי. בשנות ה-2000, חרף אירועי אינתיפאדת אל-אקצא, התקיימו בארץ כל משחקי הכדורסל הבינ"ל, להבדיל מקבוצות הכדורגל הנוטלות חלק במפעלים האירופאיים שנאלצו להעתיק את משחקיהן הביתיים למדינות אחרות. כמו כן, השפיע לסייע לקבוצות ולספורטאים אחרים שייצגו את ישראל בזירה הבינ"ל. 

שמעון מזרחי ממלא בהתנדבות גם את התפקידים הבאים: מ"מ בכיר של יו"ר איגוד הכדורסל בישראל, חבר הוועד האולימפי, חבר הנהלת מכבי ישראל והאחראי על אגף הכדורסל וחבר בוועד המנהל של היורוליג. הוא נבחר לכהן כנשיא הכבוד של המכביה ה-18, שנערכה ב-2009.ב-2007 נבחר מזרחי על-ידי המגזין האמריקאי היוקרתי "טיים" לאחד מ-50 מנהלי הספורט הטובים בעולם. בנימוקים לבחירתו צוין כי "מאז שמזרחי מונה ליו"ר המועדון ב-1969, מכבי ת"א זכתה בכל האליפויות פרט לשנה אחת. למרות הסכנה של מגורים בישראל, מזרחי הצליח למשוך לקבוצה שחקנים אמריקנים ואירופים בכירים במשך כל השנים".

על פועלו הרב ועל תרומתו לספורט ולקהילה במדינה, נבחר שמעון מזרחי להדליק משואה באירועי יום העצמאות של ישראל בשנת תשס"ד (2004). במרץ 2011 הודיע שר החינוך דאז גדעון סער כי עו"ד שמעון מזרחי הוא חתן פרס ישראל בתחום הספורט לשנת תשע"א. ועדת הפרס ציינה כי מזרחי יצר דפוסי מינהל חדשים בתחום הספורט. בתחילת העונה שעברה, עונתו ה-50 כיושב ראש מועדון הכדורסל מכבי תל אביב, נערכה בת"א ישיבת הוועד המנהל של היורוליג. באותו המעמד העניק נשיא המפעל ג'ורדי ברטומאו את פרס "אגדת היורוליג" לשמעון מזרחי, איש הניהול הראשון אי פעם שנכנס להיכל התהילה של הארגון. 

"זאת הזדמנות לכבד את הנשיא האגדי של מכבי, מר שמעון מזרחי", הסביר אז ברטומאו. "להיות נשיא מכבי תל אביב במשך 50 שנים זה משהו ייחודי, קריירה יוצאת דופן שאני לא יודע אם מישהו בעתיד יוכל לעשות דבר כזה. זה מדהים ששמעון עומד בראש המועדון 50 שנים וכמות התארים בהם מכבי זכתה כשמזרחי עומד בראשה. במהלך חמישים השנים האלה התבצעו שינויים גדולים. לשמור על מכבי בצמרת הכדורסל האירופאי זה ההישג הגדול ביותר מבחינתי של שמעון מזרחי".מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
לוגו מכביסט

מועדון האוהדים של מכבי תל אביב

רק מכביסטים זוכים להטבות מיוחדות, מבצעים, הנחות, מפגשים ואירועים לרשומים בלבד

הצטרפו עכשיו!
סמית
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×