תפריט
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

"עברית? הלכתי לאולפן, אני עוד בכתה ב'"

אולסי פרי, מגדולי שחקני מכבי תל אביב בכל הזמנים, חוגג יום הולדת 70 ומספר על הדרך למועדון, העוגות שסידרו לו מקום, הקבוצה הנוכחית והרוח המכביסטית

03/07/2020  |  מאת: דניאל שחק
ראשי · חדשות · "עברית? הלכתי לאולפן, אני עוד בכתה ב'"
אולסי פרי בן 70. לא מאמינים? גם הוא לא. לרגל המספר העגול אליו הגיע אחד מגדולי שחקני מכבי תל אביב בכל הזמנים הזמנו אותו לראיון באווירה ביתית. הוא עדיין גבוה יותר מכולם, חייכן וחי את הרוח המכביסטית בכל הזדמנות. בשיחה נינוחה הוא סיפר על ההגעה למועדון, נזכר שבמסעדה שלו ישראלים תמיד ביקשו עוד רטבים ומתרשם מאוד מהקבוצה תחת יאניס ספרופולוס. 

אולסי, מזל טוב. איך העברית שלך? 
"על הפנים. אני מבין היטב, אבל דיבור... מעולם לא הצלחתי. הלכתי לאולפן, אני עדיין בכתה ב'. אי אפשר באמת ללמוד לדבר עברית בתל אביב, כולם פה מדברים אנגלית".  

זוכר איך נוצר הקשר הראשון עם מכבי? 
"סגרתי בקבוצה מה-ABA ובשנים לפני כן שחררו את ג'ורג' גרווין וד"ר ג'יי, ככה אני הגעתי לקבוצה עם 6 רוקיז. ניצחנו במשחק הראשון ואחרי זה הפסדנו בכל המשחקים. סגרתי עם הניקס וביום האחרון קראו לי ואמרו שהצוות החליט שהוא צריך שחקן יותר מנוסה, אז משחררים אותי ומביאים את ספנסר הייווד. אמרתי לעצמי שאלך לשחק באירופה כי כבר שנתיים לא ממש שיחקתי בצורה מקצוענית". 

"באותו זמן שיחקתי בליגת הקיץ של המקצוענים בניו יורק", המשיך פרי. "ניצחנו במשחק ואחריו שמלוק נכנס לתוך חדר ההלבשה ואמר: 'שמי שמלוק, אני מישראל ואני מחפש שחקן. אבל יש שני דברים: ראשית, אנחנו צריכים רק שחקן לשישה משחקים. אנחנו משחקים בגביע אירופה 25 שנים ועדיין לא עברנו את הסיבוב הראשון. שנית, המאמן צריך לראות אותך'. לא היה לי אכפת, הייתי מוכן לצאת לדרך. מכבי הייתה בטורניר הכנה באמסטרדם ונסעתי לשם". "כשהיינו באמסטרדם דלת המעלית נפתחה, שחקן יצא ממנה בגובה 2.12 מטרים וברוחב כזה (מראה עם הידיים). ידעתי שמכבי לא הביאה עוד שחקן ברגע האחרון להסתכל עליו...", נזכר אולסי במחשבות שעברו בראשו באותם רגעים. "הייתי אמור לטוס לישראל בבוקר וזה הוציא ממני את כל האוויר. הוא נכנס והתיישב". את מה שקרה אחר כך גם הוא לא צפה. 

"נכנסה גברת עם עוגות שהספיקו בדיוק לאנשים שהיו בחדר", תיאר פרי. "הוא לקח 4 עוגות. זה הסיפור, בחרו בי בגלל העוגות ולא בגלל הכשרון שלי. כשהוא לקח ארבע עוגות רלף ראה שהוא לא חושב על השחקנים האחרים וזה הקסם של רלף. הוא הרגיש שהייתי שחקן קבוצתי, שחשבתי על כל היתר. הבחור לקח את ארבע העוגות ואני קיבלתי את העבודה. קראו לו פלויד אלן, לעולם לא אשכח את השם. אחר כך לא ראיתי אותו ומעולם לא שמעתי עליו שוב". 

ואז הגעת לארץ. 
"הגעתי לישראל ועברנו את הסיבוב הראשון. אחר כך שיחקנו מול צסק"א, אני עדיין לא מאמין איך ניצחנו את צסק"א. עדיין מדברים על זה. ואז, חודש וחצי אחר כך, זכינו בגביע אירופה והחיים שלי השתנו. השתנו לחלוטין". מה היה כל כך מיוחד במכבי של אותן שנים? 
"כשהגענו לישראל והתחלנו להתאמן, התרשמתי מאוד מרוח הלחימה שהייתה לכל אחד מהשחקנים - מוטי, מיקי, בוב גריפין... האימונים שלנו לא היו פתוחים, כי בכל רגע הייתה יכולה להתפתח תגרה. כולם רצו לנצח. זה מה שאהבתי - כולם רצו לנצח ולא אכפת אם זה אימון או משחק - כולם רצו לנצח!".  

בשניים-שלושה משפטים, מה זה ה-DNA של מכבי בשבילך? 
"ה-DNA של מכבי בנוי מרוח, ניצחונות ואהבה לקבוצה. מה יוצר את האהבה הזאת למכבי? רוח הלחימה, (המרכיב של) לעולם לא לוותר. תמיד להמשיך. כמה משחקים ניצחנו שכולם כבר חשבו שהם גמורים באולם הזה מעבר לרחוב? זה מה שהאנשים מעריכים, לעולם לא ויתרנו". 

ומה אתה חושב על החיבור בין הקבוצה לאוהדים? 
"הם לא ייאמנו, האוהדים שלנו לא ייאמנו. אני לא האמנתי כמה אוהדים היו נוסעים איתנו למשחקי חוץ. לא ייאמן. זאת חוויה, לדעתי אף קבוצה אחרת באירופה מקבלת כזה ליווי של אוהדים כמו מכבי. בשום מקום אין כזה דבר, בשום מקום". איך התרשמת ממה שהיה פה בשנה האחרונה? 
"אהבתי מאוד את מכבי של יאניס, רוח הלחימה חזרה וכולם נאבקו יחד. אמרתי לשחקנים בתחילת השנה שלנצח בבית זה הכי חשוב. אם בבית תמיד מנצחים, אז תורידו את זה מהשולחן ורק צריך להוסיף 3-4 ניצחונות בחוץ ואתה בפלייאוף. השנה הרגשתי שזה בדיוק מה שעשינו ולדעתי היינו מגיעים לפיינל פור. ושם כבר הכל יכול לקרות". 

מה ממכבי שלך היית רוצה לראות בשנים הקרובות בקבוצה? 
"את היחד, שכולם באותו ראש. זה המפתח, שכולם יהיו על אותו דף - לזכות בגביע אירופה. זה ה-דבר. זה מה שהכי חשוב. האליפות חשובה, אבל אליפות אירופה זה משהו אחר. זה לא ייאמן".


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
לוגו מכביסט

מועדון האוהדים של מכבי תל אביב

רק מכביסטים זוכים להטבות מיוחדות, מבצעים, הנחות, מפגשים ואירועים לרשומים בלבד

הצטרפו עכשיו!
סמית
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×