תפריט
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - כרטיסים כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

"הייתה רוח חדשה, כמו מכבי של פעם"

יובל זוסמן דיבר ב"פודיום" על השנה, הדרך שלו למועדון ("המקום הכי טוב להיות בו"), ההגנה, אבדיה והפציעה ברבע הגמר: "התפרקתי, בכיתי לבד בחדר ההלבשה"

05/08/2020
ראשי · חדשות · "הייתה רוח חדשה, כמו מכבי של פעם"
יובל זוסמן עשה קפיצת מדרגה משמעותית מאוד במכבי FOX תל אביב בשנה האחרונה. יאניס ספרופולוס נתן את המפתחות לגארד-פורוורד הצעיר, שהחזיר עם 25 דקות ו-8 נקודות בממוצע בעונה הסדירה בליגה ו-12 נקודות ב-30.5 דקות בפלייאוף עד שנפצע בשריר הירך האחורי לקראת סוף בדרבי השני בסדרת רבע הגמר. 

קפיצת המדרגה הורגשה במיוחד ביורוליג. מתוך 23 משחקים, "זוס" פתח ב-16 מהם בחמישיה. הוא שיחק 18 דקות וקלע 5.4 נקודות בממוצע. בראיון אליפות ל"פודיום", הפודקאסט של העיתונאי אורן יוסיפוביץ', סיפר יובל זוסמן בגילוי לב על העונה המטלטלת שעבר, והסיפורים שהרכיבו אותה.

"כשנפצעתי במשחק נגד הפועל ידעתי שזו לא פציעה רגילה, שזה משהו שונה. הרגשתי כאב מאוד-מאוד חד והבנתי שזו לא התכווצות כזו או אחרת. עשיתי כמה בדיקות שהראו שזו פציעה שלא אוכל לחזור ממנה בימים הקרובים. התפרקתי. בכיתי לבד בחדר ההלבשה", גילה זוסמן. "לא מכאב, אלא מצער שאני לא אוכל לעזור לקבוצה שלי לנצח ולעשות את הדבר שאני הכי אוהב. ואחרי כל הקורונה הזאת ודברים שהשתבשו בדרך, עוד דבר שמשתבש. אבל אלה החיים, דברים כאלה מגיעים ברגעים שאתה לא מצפה להם. ומהרגעים האלה אנשים צומחים וגדלים והופכים להיות ליותר גדולים ויותר חזקים ומפתחים את הראש והתודעה. ובסוף יש מחר…".

מה היה שונה במכבי השנה, מה התחבר?
"אני חושב שהשנה במכבי הייתה רוח חדשה, היו אנרגיות חדשות וצעירות. הגנה לוחמת, מזנקים על הפרקט, לא מוותרים על שום כדור - כמו מכבי של פעם. כמו שהאוהדים אוהבים. היינו מקבוצות ההגנה הכי טובות באירופה וההגנה שלנו השפיעה גם על ההתקפה. מהגנה טובה אתה עושה התקפה טובה. איבודים שאתה מייצר ליריב הופכים לסלים קלים בשבילך. אני מרגיש שהרוח הצעירה שאני, דני, טיילר וסקוטי מביאים עוזרת לנו, ואנחנו שחקנים מאוד צעירים יחסית לשחקני יורוליג. לרוב הקבוצות יש שחקני יורוליג בני 28-30 ויותר, ולנו יש את הרגליים החדשות שעובדות סופר-קשה ורוצות להוכיח כל יום מחדש. אנחנו פשוט רעבים להצלחה".כשנשאל בנוגע ליכולת שלו אמר זוסמן: "אם נסתכל על הממוצעים שלי, נראה שאני לא איזה חוטף גדול או חוסם גדול. בסוף הגנה זה מכלול של דברים. בעיניי הדבר הראשון זה לגרום למתקיף שלי לא לקלוע סל ואז לנסות להפחיד אותו כמה שיותר, לגרום לו לא לשחק את המשחק שלו. שישחק 1 על 1, שלא ישחק קבוצתי. כי בעיניי אני יכול להתמודד עם כולם, נותנים לי משימה ואני אהיה שם".

"יש בעיניי שלושה מרכיבים להצלחה של כדורסלן", הסביר זוס. "זה כמו משולש כזה. הראשון זה הפן הפיזי - לעבוד בחדר הכושר, להתחזק, לעלות מסה, להיות יותר זריז ברגליים. השני זה לעבוד אקסטרה על הכדורסל - יכולות אישיות, להשתפר בכל מיני דברים קטנים שכבר עבדת עליהם וללמוד מטעויות. הפן השלישי, שהוא הבסיס שבעיניי הרבה שחקנים גם לא מצליחים להרים את הקריירה שלהם בגללו, זה הבסיס המנטלי. והוא גם הכי משמעותי. בלי בסיס מנטלי קשה מאוד להצליח. אתה יכול להיות השחקן הכי כשרוני, אבל ברגע שתחטיא זריקה-שתיים הכשרון שלך לא יבוא לידי ביטוי. אם ניקח שחקן ממוצע עם מנטליות מפחידה, הוא יחטיא ויחטיא אבל זה לא משנה. יבוא משחק של 20 או משחק של 10, אבל אתה תשמור על יציבות מסוימת".

"אלה הדברים שאני לומד", המשיך. "בנוסף, אחרי כל משחק אני רואה קטעי וידאו של המשחק כדי ללמוד מטעויות. כותב טעויות ודברים טובים. זה חשוב מאוד ללמוד מטעויות, אבל זה חשוב גם להסתכל על הדברים הנכונים וליישם אותם עוד ועוד במשחק, כי בעיניי זה לא נכון להסתכל רק על מה לא לעשות".כשנשאל על היכולת של דני אבדיה להצליח מעבר לים השיב: "אני מאמין שדני יצליח שם כי יש לו את המנטליות הנכונה. מן הסתם הוא עוד צעיר אז בעיניי יהיו לו ירידות ועליות במשחק שלו בעונה הקרובה, בשנה-שנתיים הקרובות, אבלבסוף  דני הוא מפלץ. אני לא מכיר מישהו עם גודל כמו שלו שיכול לזוז כמוהו, עם יכולות כמו שלו. ומשהו שהרבה אנשים לא מבינים זה כמה הרגליים שלו גדולות, כמה הוא חזק ברגליים. בשנה הזאת הוא עשה התקדמות מטורפת בפן הפיזי עם רגב פנאן. הוא היה איזה 90 קילו ופתאום הוא מסיים את העונה עם 103-104 קילו, משהו כזה. תוך כדי עונה הוא עולה את המשקל הזה, הרגליים שלו הן אולי הרגליים הכי גדולות שאני מכיר בתור שחקן. והגוף שלו, פלג הגוף העליון שלו, כל כך צעיר בקטע הזה שאתה רואה שהשרירים שלו לא מפותחים בגוף העליון, ככה שיש לו המון לאיפה להתפתח בפן בפיזי". 

"הכשרון ההתקפי שלו, הכדורסל, הוא כל כך גדול וזאת רק ההתחלה, הבן-אדם בן 19", הוסיף זוסמן בנוגע לאבדיה. "אלה דברים שאנשים צריכים להבין כי אדם בן 19 הוא אפילו לא קרוב לשיא היכולת שלו ולמקסום של הפוטנציאל שלו, ואני כל הזמן אומר את זה, אבל השמיים הם ללא ספק הגבול איתו".זוסמן סיפר גם על תקופת הקורונה והאתגר שבהובלת הכדור: "הייתה עליי דעה שאני גמלוני בהובלת הכדור, אני יודע את זה, ובאמת היה בזה משהו. בקורונה, ברגע שהיה אפשר, עבדתי המון עם אבי אבן והוא נתן לי המון באספקטים של הובלת הכדור, שינויי הכיוון, שינוי מהירות וכל הזמן לשנות קצב. זה עזר לי מאוד לשמור על הכדור, להימנע מאיבודים. בתקופת הקורונה עשיתי קפיצת מדרגה באלמנט הזה".

זוסמן חזר לסיפור שלו מתקופת נעוריו, אז החליט להיכנס להסגר למשך חצי שנה כשעבר מאליצור נתניה למכבי תל אביב: "זאת החלטה שאני מאוד שלם איתה ואני שמח שלקחתי אותה. אני רק יכול להצר על הזמן האבוד, שזו הייתה חצי שנה שלא התאמנתי ולא לקחתי מאמן אישי אלא רק אימונים לא מסודרים, אבל החלטה מדהימה. אין ספק שמכבי זה המקום הכי טוב להיות בו. המאמנים, המערכת, המעטפת. כולם מכוונים אותך, עוזרים לך להצליח ורוצים שתצליח".

"שיחקתי מכיתה א' עד כיתה ט' בנתניה ואז הושאלתי לאקדמיה לשנה וחצי", נזכר זוסמן. "בטורניר פסח אבי אבן וניקולה באו לטורניר ונתתי טורניר טוב. שיחקנו בו נגד מכבי והם דיברו איתנו, בלי לחשוב יותר מדי החלטנו שאנחנו רוצים את זה. זה היה עניין של כמה ימים ובתור ילד קטן אתה כזה: 'מה קורה פה? הם באמת מציעים לי חוזה?'. היו שם כל מיני עניינים של הקבוצה הבוגרת כמו כמה דקות אשחק בבוא היום ואנחנו לא הבנו מה קורה, הם מדברים איתנו על דקות במכבי הבוגרת? עדיין לא הייתי במקום הזה, הייתי בהלם כשזה קרה".


"בשביל לעבור מהאקדמיה או מכל קבוצה אחרת יש שתי אופציות: או שאתה קונה את כרטיס השחקן שלך או שאתה נכנס להסגר של חצי שנה ואז אתה מקבל אותו באופן אוטומטי" הסביר זוס. "כל זה קרה תוך כדי שנת הלימודים, כשאני בכיתה י"א, לומד בשפיים וחי בווינגייט עם החברים שלי שאני כבר שנה וחצי כל היום איתם משבת בערב ועד יום חמישי בצהריים. ופשוט החלטתי שאני מפסיק את זה".

"עברתי בית ספר (משפיים לנתניה) באמצע כיתה י"א עד סוף שנת הלימודים כדי לסיים את חצי השנה הזאת. קיבלתי את כרטיס השחקן שלי בסוף אחרי כל מיני בירוקרטיות כאלה ואחרות. את כיתה י"ב פתחתי בתיכון חדש בתל אביב. בסך הכל עברתי חמישה בתי ספר בתיכון רק בשביל החלום הזה", הדגיש זוסמן, וסיכם: "אני שמח שבסוף הוא השתלם ומשתלם. אין מה להגיד, בסוף חלומות מתגשמים".מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
לוגו מכביסט

מועדון האוהדים של מכבי תל אביב

רק מכביסטים זוכים להטבות מיוחדות, מבצעים, הנחות, מפגשים ואירועים לרשומים בלבד

הצטרפו עכשיו!
סמית
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×