תפריט
כפתור ימני - איתנו כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - איתנו כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

מה זה לוטרי?

דני אבדיה מחכה לדראפט ה-NBA ואיתו מדינה שלמה. אז כיצד נקבע סדר הבחירות ומתי זה קורה? הכל כאן

20/08/2020
ראשי · חדשות · מה זה לוטרי?
מה זה לוטרי?
לוטרי דראפט ה-NBA כבר כאן. סדר הבחירה של קבוצות הליגה הטובה בעולם נקבע בהגרלה מיוחדת זאת הפעם ה-37. האירוע עצמו נקבע להיערך ביונייטד סנטר של שיקגו בליל יום חמישי 20 באוגוסט בשעה 20:30 שעון חוף המזרחי בארצות הברית. 14 קבוצות מקוות לשיבוץ גבוה, שיגדיל את סיכוייהן לבחור את השחקנים עליהם שמו עין. בין השחקנים, כזכור, גם דני אבדיה שלנו. 

איך זה עובד?  
העקרון הראשוני פשוט: ככל שקבוצה סיימה במאזן גרוע יותר את העונה החולפת, סיכוייה גדולים יותר לקבל בחירה גבוהה. הפורמט החדש של הלוטרי קובע כי 14 הקבוצות שלא הגיעו לפלייאוף יועמדו להגרלת סדר הבחירות בדראפט והקבוצה עם המאזן הגרוע ביותר בעונה הסדירה לא תוכל לקבל בחירה נמוכה יותר מאשר המקום הרביעי.  

שלוש הקבוצות בעלות המאזן החלש ביותר בעונה (גולדן סטייט, קליבלנד ומינסוטה) ניצבות יחד ולכל אחת יש 14% סיכוי לזכות בבחירה הראשונה. אחרי אותן שלוש מצומצמים סיכויי הבחירה של 11 הקבוצות הבאות באופן הדרגתי על פי המאזן בעונה האחרונה, מהגרוע יותר לפחות גרוע. כך ינועו הסיכויים מ-12.5% לאטלנטה ועד 0.5% לממפיס (שעשויה להעביר את בחירתה לבוסטון). 

ההגרלה מבוצעת בעזרת מכונה המכילה 14 כדורי פינג-פונג עליהם כתובים המספרים מ-1 עד 14. בכל פעם תוגרל סדרה של ארבעה כדורים אחד אחרי השני, בעוד שהשילובים האפשריים (לדוגמא: 1-3-4-5) מחולקים לקבוצות לפי הסיכויים שחושבו קודם לכן. למשל, שלוש הקבוצות הראשונות מחזיקות ב-14% סיכוי להיבחר ראשונות, לכן לכל אחת מהן יחולקו 140 שילובים מתוך 1,000 אפשריים. אם ייצא שילוב שניתן קודם לכן לקבוצה שכבר שובצה לה בחירה, הליך הוצאת הכדורים יבוצע שוב. 

קבוצות יכולות לבצע טרייד על הבחירה שלהן, משמע להחליף עם קבוצה אחרת תמורת שחקנים, בחירה במיקום אחר או בחירה עתידית. זאת הצורה היחידה בה קבוצה יכולה להחזיק בשתי בחירות לוטרי (1-14) וגם האופן היחיד בו קבוצת פלייאוף יכולה להחזיק בבחירה במקומות 1-14. סיכויי הזכיה בלוטרי 2020 בבחירה הראשונה 
גולדן סטייט 14% 
קליבלנד 14% 
מינסוטה 14% 
אטלנטה 12.5%
דטרויט 10.5% 
ניו יורק 9% 
שיקגו 7.5% 
שארלוט 6% 
וושינגטון 4.5% 
פיניקס 3%
סן אנטוניו 2% 
סקרמנטו 1.3% 
ניו אורלינס 1.2% 
ממפיס 0.5% (הבחירה עשויה לעבור לבוסטון)

מה קורה עם הבחירות הבאות? 
דראפט ה-NBA כולל 60 בחירות - 2 לכל קבוצה על פי הסדר שנקבע, 30 בכל סיבוב. הבחירות מספר 15 עד 60 ניתנות לקבוצות הפלייאוף על פי מאזנן במהלך העונה הסדירה החולפת, בסדר יורד כמובן. משמע, הקבוצה שהגיעה לפלייאוף עם המאזן הגרוע ביותר תקבל את הבחירה ה-15 ובעלת הרקורד הטוב ביותר תבחר במקום ה-30. אז איזו קבוצה יכולה לבחור את דני אבדיה? 
ברמה העקרונית כל קבוצה, אולם פרשנים ואתרי ניתוח דראפט מדרגים את דני אבדיה כמועמד להיבחר בטופ10. כל קבוצה בוחרת את השחקן המתאים לה על פי שיקולי עמדות, התאמה לסגל, תכניות בניה עתידיות או אפשרויות לביצוע טריידים. אם תשאלו אותנו, אחרי שהתאמן והוכיח עצמו מול מקצוענים ברמות הגבוהות, הבחור הצעיר צריך להיבחר גבוה בצמרת. 

מי יכול להיבחר בדראפט? 
תנאי הזכאות להרשמה לדראפט נקבעו בשיתוף ארגון שחקני ה-NBA וקובעים כי שחקנים צריכים להיות לפחות בן 19 במהלך השנה הקלנדרית של הדראפט. הצעירים ביותר שיכולים להירשם לדראפט 2020 הם ילידי 31 בדצמבר 2001. רוב הנרשמים שיחקו בליגת המכללות, אולם כמו דני אבדיה, לאמלו בול, תיאו מלדון (וילרבאן), רוקאס יוקובאיטיס (ז'לגיריס), מרקו סימונוביץ' (מגה בימקס), בורישה סימאניץ' (הכוכב האדום) וים מדר ישנם גם נרשמים מקבוצות מקצועניות מחוץ לארצות הברית. 

מה אומרים המספרים? 
הגרלת (לוטרי) סדר בחירות הדראפט החלה ב-1985, אז ניו יורק החזיקה ב-14.29% סיכוי, זכתה בבחירה הראשונה ולקחה את הסנטר פטריק יואינג. גם בארבע השנים הבאות, אגב, נבחר סנטר במקום הראשון. אבל האם קבוצה עם סיכויים נמוכים יכולים לקבל בחירה גבוהה? 

ההפתעה הגדולה ביותר התרחשה ב-1993, אז החזיקה אורלנדו ב-1.52% סיכוי בלבד ועדיין זכתה בבחירה הראשונה שנה שניה ברציפות. המג'יק לקחו אז את הפורוורד כריס וובר ומיד שלחו אותו בטרייד תמורת פני הארדוויי ו-3 בחירות סיבוב ראשון עתידיות. זאת לא הייתה הפעם היחידה שקבוצה עם סיכויים נמוכה זכתה בבחירה הראשונה בדראפט, שיקגו (2008, דריק רוז) וקליבלנד (2014, אנדרו וויגינס) עשו זאת כל אחת עם 1.7 אחוזי סיכוי בלבד. מה הבדל השכר בין הבחירות? 
בליגות המקצועניות הגדולות של צפון אמריקה, וביניהן ה-NBA, השכר גלוי לעין כל. כך גם במקרה של שחקנים שנבחרו בדראפט, כאשר בסיס המשכורות קבוע מראש על פי מיקום הבחירה עם אפשרות תזוזה במקרים מסוימים של פלוס-מינוס 20% בתלוש. 

זאת אומרת ששחקן שנבחר במקום הראשון אמור להשתכר 8,131,200 דולרים בעונתו הראשונה, 8,537,900 דולר בעונתו השניה והארכה לעונה שלישית תזכה אותו ב-8,944,500 דולרים. הפעלת אופציה לעונה רביעית תניב עליה של 26.1% ואילו אופציה על עונה חמישית תקפיץ את השכר ב-30% לעומת העונה הרביעית. 

באותו אופן בחירה במקום החמישי שווה משכורת של כ-5.3 מיליון דולרים בעונה הראשונה, בחירה במקום העשירי מביאה שכר בגובה כ-3.5 מיליון ובחירה במקום ה-14 כ-2.9 מיליון דולרים בעונה. לקריאה נוספת פשוט חפשו NBA Rookie Scale ברשת ותמצאו את כל המספרים. באיזה מקום נבחרו השחקנים הגדולים? 
באופן מסורתי, שחקנים עם פוטנציאל גדול יותר נבחרו לרוב במיקום גבוה יותר אבל לא מדובר בערבון להצלחה. ליגת ה-NBA יוצרת תחרות אדירה ובחירה גבוהה בדראפט מצביעה בדרך כלל על פוטנציאל גדול ותכניות של הקבוצה ברגע הבחירה. הרבה יכול להשתנות. 

העובדה שהסנטר סם בואי נבחר על ידי פורטלנד במקום השני לפני מייקל ג'ורדן כבר מזמן הפכה לסיפור מוכר, אבל יש דוגמאות קיצוניות הרבה יותר. קובי בראיינט נלקח בבחירה ה-13 על ידי שארלוט ונשלח בטרייד ללייקרס. צ'ארלס בארקלי ודוויין ווייד היו הבחירה החמישית, סטף קארי נבחר שביעי, סטיב נאש וקוואי לאונרד היו בחירה 15, ג'ון סטוקטון 16 ומאנו ג'ינובילי נבחר במקום ה-57. 

השחקן שהגיע ממכבי ונבחר הכי גבוה היה דראגן בנדר הקרואטי, שנבחר על ידי פיניקס במקום הרביעי של דראפט 2016. ויש שחקנים נהדרים רבים שכלל לא נבחרים או בכלל לא משחקים אחר כך ב-NBA. טל ברודי, אגב, נבחר במקום ה-12 על ידי בוטימור בולטס ב-1965, ויתר על החוזה ובחר לעלות לישראל ולשחק במכבי. שחקנים בינ"ל בדראפט ה-NBA 
נהוג לחשוב שלשחקנים מחוץ לארצות הברית קשה להיבחר בדראפט, בעיקר משום שבשנים רבות זה היה כמעט בלתי אפשרי. אולם במהלך ההיסטוריה היו לא מעט שחקנים מחוץ לאמריקה שנבחרו, ביניהם חמישה ישראלים: דורון שפר (קליפרס, 36), ליאור אליהו (אורלנדו, 44), יותם הלפרין (53, סיאטל), עומרי כספי (23, סקרמנטו) וטי.ג'יי ליף (18, אינדיאנה) - רק שני האחרונים קיבלו חוזה מובטח.  

בדראפט 2019, למשל, נבחרו 14 שחקנים שנולדו מחוץ לארצות הברית (ביניהם שישה קנדים). לאורך השנים היו מספר שחקני בחירה ראשונה שלא נולדו בארה"ב: האקים אולאג'וואן (ניגריה), פטריק יואינג (ג'מייקה), מייקל אולוואקנדי (ניגריה), יאו מינג (סין), אנדרו בוגוט (אוסטרליה), אנדראה ברניאני (איטליה), אנת'וני בנט (קנדה), אנדרו וויגינס (קנדה), קרל-אנת'וני טאונס (הרפובליקה הדומיניקנית), בן סימונס (אוסטרליה) ודיאנדרה אייטון (בהאמאס).

מתי דראפט 2020? 
דראפט 2020 של ה-NBA נדחה בשל הקפאת הפעילות בגלל מגיפת הקורונה העולמית. הדראפט השנה יתקיים ב-16 באוקטובר (16.10.2020) בברקליס סנטר בניו יורק, ביתה של ברוקלין נטס. זוהי הפעם הראשונה מאז 1975 שהאירוע לא נערך במהלך חודש יוני. מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

הצטרף למיזם בשיתוף האוהדים

איתנו על החולצת, איתנו על צעיף בהתאמה אישית, איתנו על אוטובוס הקבוצה ועוד מגוון פעילויות

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×