תפריט
כפתור ימני - איתנו כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - איתנו כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

קו ספליט-תל אביב

מהגמר הראשון, דרך מינכן, ההחתמה של וויצ'יץ' ועד צירוף ז'יז'יץ'. העיתונאי הקרואטי טומיסלב גאבליץ' בטור אורח מיוחד על האוהדים, האהבה ומה שרואים משם

28/08/2020  |  מאת: טומיסלב גאבליץ', 24סאטה
ראשי · חדשות · קו ספליט-תל אביב
אני בטוח שיש קשר סודי בכדורסל בין ספליט לתל אביב, קשר שנמשך כמעט 50 שנה. אוהדי כדורסל בישראל אולי לא מודעים לזה, אבל שחקני ספליט, אז תחת השם יוגופלסטיקה, שיחקו את גמר האלופות הראשון שלהם בתל אביב מול איגניס וארזה האיטלקית. זה היה הדור הגדול הראשון שהובילו ראטו טברדיץ', מיכאילו מאנוביץ', זדנקו פרוג ופטאר סקאנסי, שחזרו הביתה עם הפסד צורב בנקודה אחרי שגיאת שיפוט. 

לקחו כמעט 20 שנים עד ששחקני ספליט חזרו שוב לגמר מול הקבוצות הטובות ביותר ביבשת. הפיינל פור במינכן 1989 הסתיים בראשונה מבין שלוש חגיגות רצופות של יוגופלסטיקה, שהוכתרה באופן בלתי רשמי לקבוצה האירופאית הטובה ביותר במאה ה-20. הייתה זאת "גאוות ישראל" מכבי היריבה הראשונה והקשה ביותר, שנוצחה 75:69 על ידי שחקני יוגופלסטיקה בדרכם לפסגה האירופאית. זאת הייתה התמודדות בין שועלי קרבות כמו קווין מגי, קן בארלו, דורון ג'מצ'י, לאבון מרסר, שהודרכו על ידי צבי שרף, מול הצעירים טוני קוקוץ', דינו ראדג'ה, גוראן סובין, ולימיר פראסוביץ' ואחרים בהנהגתו של בוז'ידאר מאליקוביץ'. 

חיבורים חדשים על ציר ספליט-תל אביב החלו כעשור לאחר מכן כשאחד מגדולי השחקנים של שני המועדונים ומגדולי הסנטרים בהיסטוריה של אירופה, ניקולה וויצ'יץ', עבר מספליט לתל אביב. אני מכיר את ניקולה למעלה מ-25 שנים וממבט של היום אני יכול להגיד שאוהדי מכבי הם הסיבה הגדולה ביותר לכך שניקולה מעולם לא שיחק ב-NBA, אבל שהוא יכול היה. לפני 20 שנה הוא היה מה שניקולה אחר מראה היום, ניקולה יוקיץ' - סנטר שמתמודד עם הכוח והאגרסיביות של הסנטרים האמריקנים עם טכניקה והבנת כדורסל. כשהגיע הזמן לקבל החלטה אם להישאר במכבי או ללכת ל-NBA, והוא לא היה משוכנע, האהבה מאוהדי מכבי נתנה לו תחושת בטחון שזהו ביתו. והנה, כל השנים שעברו ותל אביב הפכה לביתו של ניקולה. 

חשתי באהבה הזאת במיטבה בפיינל פור 2008 במדריד, כשמכבי הפסידה בגמר לצסק"א. ערב הגמר, בזמן שצילמתי ואספתי תגובות על המגרש, אוהדי מכבי שאלו אותי מאיפה אני ובעד מי אני. כשהם שמעו שאני מגיע מספליט, הם נתנו לי בהתלהבות חולצה של מכבי וצעיף. ניקולה וויצ'יץ' העניק לי אפשרות נדירה כשהזמין אותי לחדר ההלבשה אחרי הגמר. כמובן, הוא נאלץ להסביר מספר פעמים שאני איתו כי אנשי האבטחה לא הניחו לי להיכנס. בסופו של דבר נכנסתי פנימה וכמזכרת מהאירוע ניקולה נתן לי את הגופיה שלו. 

יש לי יותר מ-1,000 גופיות באוסף שלי, אבל זאת אחת האהובות עליי כי מסתתר מאחוריה סיפור מיוחד. כשיצאתי מחדר ההלבשה בדרך למלון פגשתי שוב את אותם האוהדים מהמגרש. הם ראו את הגופיה הצהובה מבצבצת מהשקית ושאלו עליה. הראיתי להם את הגופיה של ניקולה, עדיין לחה מזיעה, והם מיד הציעו לי סכום נכבד כדי שאמכור להם אותה. כמובן שזה לא בא בחשבון, מתנה זאת מתנה והם הבינו היטב. אבל הם ניצלו את ההזדמנות והצטלמו עם הגופיה. כמה שנים אחרי הגמר במדריד ניקולה שלח לי תמונה שלו עם כמה אוהדים ושאלה אם אני מזהה מיהם. כמובן שלא היה לי מושג. אז הוא שלח לי עוד תמונה, צילום בחור עם הגופיה שלו במדריד. לא האמנתי, אלה היו אותם אוהדים והם סיפרו לו את כל הסיפור. האהבה של אוהדי מכבי לכדורסל ולשחקנים בצהוב היא חסרת גבולות וראויה להערצה. כמו גם האהבה של אוהדי ספליט לקבוצה שלהם, שבמקרה או שלא גם לובשת צהוב. זהו חלק מהקשר הכדורסלני בין ספליט לתל אביב, כמו גם החיבור של מספר שחקנים שהלכו בדרכו של ניקולה כמו אנדריאה ז'יז'יץ', בורונו שונדוב, דראגן בנדר ולאחרונה הצעיר מביניהם - אנטה ז'יז'יץ'. 

למרבה הצער, מועדון הכדורסל של ספליט כבר לא חזק כבעבר. שחקנים צעירים ומוכשרים יוצאים לשחק בחו"ל בקלות עוד לפני שהם מותירים חותם כלשהו. גם אנטה ז'יז'יץ' לא הותיר חותם בגופיה הצהובה של ספליט, אבל אנחנו מקווים שהוא יעשה זאת עם הגופיה הצהובה של מכבי. עם המאפיינים והפוטנציאל שלו, אנטה יכול להיות אב-טיפוס של סנטר צעיר ומודרני שמשחק במגוון שיטות ויכול לתרום לקבוצה במגוון דרכים - סלים, ניתור וחסימות. 

אין לי ספק שאוהדי מכבי יעריצו אותו, כמו שהיה עם ניקולה. לפני כמה ימים הוא סיפר לי שהאהבה של האוהדים היא אחת הסיבות בזכותן החליט לקבל את ההצעה של מכבי. "התקשרו אליי המנהל הספורטיבי והמאמן, אבל גם המון אוהדים. הם הציפו לי את הטלפון בהודעות ברגע שנודע שאני במשא ומתן על מעבר למכבי", גילה לי ז'יז'יץ'. ניקולה וויצ'יץ' השיג מעמד של אליל בקרב אוהדי מכבי בזכות יכולותיו כשחקן, אבל גם כמנהל ספורטיבי הוא עושה עבודה מצוינת. בואו נקווה שאנטה ישיג אפילו חלק מהתהילה של ניקולה.מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

הצטרף למיזם בשיתוף האוהדים

איתנו על החולצת, איתנו על צעיף בהתאמה אישית, איתנו על אוטובוס הקבוצה ועוד מגוון פעילויות

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×