תפריט
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות כפתור אמצעי - כרטיסים
כפתור ימני - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות כפתור אמצעי - כרטיסים

הצצה לשיחה של וויצ'יץ' עם חברי איתנו

המנהל הספורטיבי שוחח עם כ-200 מהחברים שעמדו לצד המועדון והשיב לשאלות על בניית הסגל, האתגר התקציבי, האוהדים, הקורונה ומדוע סרב לעבור ל-NBA

12/10/2020
ראשי · חדשות · הצצה לשיחה של וויצ'יץ' עם חברי איתנו
הצצה לשיחה של וויצ'יץ' עם חברי איתנו
ניקולה וויצ'יץ', המנהל הספורטיבי של מכבי Playtika תל אביב וכוכב עבר במדים הצהובים, ערך שיחת זום מיוחדת וסגורה לחברי #איתנו בלבד. כ-200 המצטרפים הראשונים שהתייצבו לצד המועדון שמעו על ההכנה לעונה, מצב הקבוצה, עברו כשחקן, ההצעות להן סרב מה-NBA וכמובן קיבלו הצצה לאתגרים הנוכחיים.

"בעוד חודש הם יהיו עם הקבוצה, נראה לי שקודם זוסמן ודיברתולומיאו, ובעוד חודשיים גם יהיו בכושר מלא", אמר ניקולה וויצ'יץ' כשנשאל על שלושת הישראלים הפצועים. "אתם יודעים שזאת שנה קשה, אנחנו בלי אוהדים במגרש ובלי מנויים. היה קשה מאוד ליצור קבוצה טובה, אבל אני חושב שהצלחנו. צריך גם לזכור שההכנה שלנו התחילה מאוחר". 

כשנשאל כיצד הצליח להביא את אנטה ז'יז'יץ', על אף התחרות הקשה, השיב המנהל הספורטיבי: "לא יודע מה קרה בצד של ריאל מדריד, אבל פנינו לז'יז'ה ברגע שהוא אמר שהוא מסכים לבוא לשחק באירופה. אני לא הרפיתי והמאמן התקשר אליו כל הזמן. אנשים לא יודעים, אבל במשך שנים בכל יום חמישי קיבלתי הודעות ממנו ומדראגן שאיחלו בהצלחה למכבי. הם שני חבר'ה שמגיל צעיר ידעו מה זה מכבי". 

כשנשאל האם הכוונה היא להחזיר את אמארה סטודמאייר בחזרה או לא, השיב וויצ'יץ': "אמארה בארצות הברית, יש לו משהו עם המשפחה. גם היה חג עכשיו ואין ליגה ישראלית, אז יש לנו זמן להחליט בנוגע אליו". לגבי פציעות בסגל הסביר ניקולה וויצ'יץ': "יש עומס גדול. יש הכנה, יש יורוליג, יש ליגה, יש גביע, יש גביע הליגה - כשהכל ביחד מדובר כבר בעונה של כמעט 90 משחקים. שחקנים הם לא מכונות וזה הופך לקשה יותר כל שנה". 

עכשיו כשדני אבדיה עזב, יש חסרון במכבי? 
"לא הבאנו אף שחקן בעמדה שלו. כמו שאתם יודעים, היינו צריכים לכווץ את הסגל. נחסר את דני מאוד כי הוא מגיע לגיל הכי טוב. עם כמה שאני שמח שהוא מצטרף ל-NBA, אבל עצוב שהוא לא איתנו". 

על איוש עמדה מספר 4 אמר וויצ'יץ': "קווינסי אייסי היה שחקן חשוב בשבילנו, אבל בסוף העונה האחרונה הוא היה פצוע. בזמן שהיינו צריכים לקבל את ההחלטה הוא עוד לא היה מוכן, והיה צריך עוד זמן לחזור מהפציעה. לא רצינו להתחיל את העונה עם עוד שחקן פצוע שעוד לא מוכן. אני לא יודע איך הצלחנו שדראגן יהיה אצלנו במכבי, אבל הוא שחקן שבא ממכבי ואוהב את מכבי. דיברתי איתו שאנחנו צריכים עזרה והוא אמר שאין בעיה והוא בא. יש לנו הרבה אופציות, גם שדראגן יישאר עד הסוף". 

כשהתבקש להשוות בין פיתוח שחקנים בארץ הולדתו לעומת המצב שלמד להכיר בישראל, השיב: "ביוגוסלביה לשעבר עובדים עד גיל 18 משהו כמו 5,000 שעות. כשאני חזרתי למכבי עשיתי חישוב שבישראל ילד מתאמן בזמן הזה 1,600 שעות. מגיל 8 עובדים שם כל יום ומגיל 14 פעמיים ביום. יש לזה השפעה גדולה". 

איך משפיע היעדר האוהדים ביציעים? 
"לא טוב. קשה לשחק ככה. אתה שומע הכל, את המאמן, השחקנים, הנעליים והכדור. הכל חדש לשחקנים. בשנה שעברה היינו 1:17 בהיכל. זה הבית שלנו. לשחק בבית עם האוהדים זה לא אותו דבר כמו מה שעכשיו". "אנחנו מכירים את כל השחקנים האלה, הרדאר שלנו קולט כל שחקן בעולם", ענה כשנשאל על השמות שנקשרו למועדון בקיץ האחרון. "יש מקומות שבהם מציעים להם פי 3 כסף. כשקלייבורן היה בחולון לא יכולנו להביא אותו כי היה לנו את דווין סמית' וגיא פניני, ככה שהעמדה הייתה כבר עמוסה. זה לא מנג'ר בפלייסטיישן, יש עוד קבוצות שמתחרות על אותם שחקנים. צריך הרבה מזל כדי להצליח להביא שחקנים טובים בכל עונה". 

למה רואים בחלק ממשחקי היורוליג אוהדים ביציעים ובחלק לא? 
"זאת החלטת מדינה, לא היורוליג מחליט. כל מדינה מחליטה אם ניתן לארח עם קהל. מתי יהיה אפשר? רגע, אני אתקשר לביבי... (צוחק), גם הוא לא יודע". 

כשנשאל מדוע לבש את הגופיה מספר 7, סיפר ניקולה וויצ'יץ': "כשהגעתי לספליט זה היה שנה אחרי שטוני קוקוץ' עזב. אף אחד לא רצה לקחת את הגופיה מספר 7 שלו כי זה היה כבד מדי. הוא עזב לאיטליה ואני לקחתי את המספר שלו". 

כשנשאל על על ההמשכיות בסגל ותפקודו של סקוטי ווילבקין, השיב המנהל הספורטיבי: "סקוטי הוא השחקן המרכזי שלנו. הוא מסור מאוד למכבי. כשערכנו משא ומתן על ההישארות שלו במכבי זה הוסכם תוך 5 דקות. הוא מאוד רצה להישאר במכבי, אוהב את האוהדים ומייצג הרבה דברים שמכבי מייצגת". איך אתה רואה את האקדמיה וצופה את העתיד לגבי שחקנים צעירים ומוכשרים? 
"אתה יודע, בישראל אין לך מגרש אחד משלך לכדורסל. אין לנו זמן מספיק כדי לעשות משהו כמו ביוגוסלביה. גם במכבי הבוגרת יש לנו בעיה עם זמן לערוך אימונים אישיים. אם אתה רואה את הליגה הישראלית, אני חושב שיש משהו כמו 27 שחקנים מהנוער של מכבי. אי אפשר כל שנה לעשות דני אבדיה, זה בא פעם בכמה שנים. אבל אנחנו ייצרנו הרבה שחקנים - זוסמן, זלמנסון, נמרוד לוי - ואנחנו עובדים. לפני הקורונה השחקנים שלנו טסו לחו"ל לטורניר, שיחקו ביורוליג לנוער ועשו מחנות אימונים. אנחנו עושים יותר מכולם בישראל ובפער עצום. גם בכסף וגם בשחקנים". 

האם מתכוונים לעשות קפיצת מדרגה מבחינה תקציבית לרמה של הקבוצות העשירות או שנמשיך בדרך שלנו לנסות להגיע לפיינל פור ואולי לזכות? 
"יש כמה קבוצות ביורוליג עם תקציב גדול, אבל אלה קבוצות כדורגל ולא קבוצות פרטיות. ריאל מדריד, ברצלונה, פנרבחצ'ה ועכשיו גם באסקוניה, שהתחילה לעבוד עם אלאבס. המטרה שלהם היא לא להרוויח כסף, אלא הם מפסידים כסף מהכדורסל. אני חושב שאי אפשר לעשות משהו כמו ריאל או ברצלונה, זה תקציב גדול פי 2-3 משל מכבי. ועדיין, ביורוליג במתכונת החדשה היינו 6 פעמים בפיינל פור, זכינו שלוש פעמים. אנחנו ישראלים, אנחנו מצליחים גם בקומבינות (צוחק)".  

וויצ'יץ' אף גילה למשתתפים בשיחה שכשחקן דחה הצעות להצטרף לקבוצות NBA ונשאר באירופה: "בזמן שלי שיחקנו בשביל להשיג תארים, לא רק כדי להגיד שהלכת לשחק ב-NBA. ב-2005 הרגשתי שאנחנו יכולים לזכות שוב, אז החלטתי להישאר במכבי. ב-2006 חשבתי שאנחנו יכולים לזכות בפעם השלישית ברציפות, הפסדנו אז בגמר, אז נשארתי שוב באירופה". האם למכבי יש תכנית למקרה של התפרצות הקורונה בסגל? 
"יש פרוטוקולים, הכל מוכן למקרה ש... יצרנו בועה של מכבי. השחקנים בבית וכל מי שלא עובר בדיקות כל הזמן לא יכול להיות קרוב לקבוצה. הרופאים מוכנים והפרוטוקולים מוכנים, אנחנו רק מקווים שזה לא יקרה". 

לקראת סיום, כשנשאל לגבי הטרנד בשנים האחרונים להוציא סנטרים החוצה מהצבע ולעודד גבוהים לזרוק מבחוץ, השיב הסנטר לשעבר בחיוך: "אני יודע למה זה קורה, כי הגארדים כבר לא מוסרים לגבוהים. הם כבר לא רוצים להיפרד מהכדור כמו פעם. אני צוחק. זה טרנד, האולד סקול עוד יחזור. זה עניין של זמן".


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×