תפריט
כפתור ימני - רשימת המתנה כפתור אמצעי - חידוש מנוי כפתור אמצעי - מנוי חדש
כפתור ימני - רשימת המתנה כפתור אמצעי - חידוש מנוי כפתור אמצעי - מנוי חדש

"לשחק ללא קהל זה כמו אוכל בלי מלח"

הצצה לשיחת הזום של חברי #איתנו עם המאמן יאניס ספרופולוס, שהשיב לכל השאלות על בניית הקבוצה, המשחקים בפתיחה, האוהדים והתכניות להמשך הדרך

19/10/2020
ראשי · חדשות · "לשחק ללא קהל זה כמו אוכל בלי מלח"
"לשחק ללא קהל זה כמו אוכל בלי מלח"
"העובדה שאין אוהדים באולם מאוד חסרה לי ולקבוצה". כך פתח יאניס ספרופולוס, מאמן מכבי Playtika תל אביב, את שיחת הזום המשותפת עם חברי #איתנו. 500 הראשונים שנכנסו לקישור שנשלח באופן אישי הצטרפו, הקשיבו וגם שאלו את היווני, שהשיב לכל פניה. "לשחק מול היכל ריק זה מאוד קשה, אבל גם מגפה שכזאת כמו הקורונה לא תעצור את הקשר בין הקבוצה והאוהדים. כמובן שאני שמח מאוד שהקשר נשמר בצורה הזאת".

איתמר: שלושה שחקנים השתנו מהעונה שעברה לעונה הנוכחית - ז'יז'יץ' במקום בלאק, בנדר במקום אייסי וג'ונס במקום וולטרס. למה החלטתם לבצע את השינויים האלה ואיך זה צפוי להשפיע על הקבוצה?
"בשונה משאר קבוצות היורוליג, אנחנו סיימנו לשחק מאוחר מאוד. בעידן הקורונה רק הליגה הספרדית, הגרמנית והישראלית שיחקו. מתוך השלוש שכן חזרו, סיימנו מאוחר בסוף חודש יולי. היו קבוצות שהחלו לבנות את הקבוצה כבר בסוף חודש מרץ וכמובן מכבי התחילה את הבניה שלה רק בסוף יולי כשהסתיימה העונה. המטרה המרכזית של מכבי באותה תקופה הייתה לזכות באליפות המקומית. אז הקבוצה עצרה את כל ההכנות לעונה הבאה, התרכזה בזה, זכתה באליפות, ואחר כך התחלנו לבנות את העונה הבאה. וזה בעצם היה העיכוב".

"רוב השחקנים נשארו משנה שעברה והוספנו שלושה שחקנים על משבצת זר - כריס ג'ונס, אנטה ז'יז'יץ' ודראגן בנדר. השחקנים הגיעו עד ה-3 בספטמבר, היו כאלה שהגיעו קצת לפני ורק ב-10 בספטמבר אחרי הבדיקות ודרישות בידוד התחלנו להתאמן ביחד, כשהמשחק הראשון היה ב-1 באוקטובר. זה זמן מועט מאוד כדי להתחיל את העונה. לא היה זמן לקיים משחקי הכנה עם קבוצות יורוליג ועם קבוצות בחו"ל ויש לנו הרבה על מה לעבוד. אני מאמין בשחקנים. כמובן שההכנה לא אופטימלית, אבל אני עדיין מאמין בתהליך שאנחנו עוברים, זה פשוט לוקח קצת יותר זמן".

"כמובן שגם צירפנו את עוז בלייזר ואת כריס ג'ונס, שזאת שנה ראשונה שלו ביורוליג. הוא רואה טוב את המגרש, נכנס לעניינים וכבר היו לו כמה משחקים טובים. אני מאמין בו וגם כמובן בשחקנים החדשים האחרים, הם צריכים להיכנס לפילוסופיה ושיטת המשחק שלי. אמנם היו לנו כמה הפסדים עכשיו, אבל כולם היו בשניות האחרונות ואלה משחקים שיכולים היו ללכת לפה או לשם. אני צופה המשך עונה טוב".אחיה: מה קורה למכבי בדקות האחרונות במשחקי היורוליג שאנחנו מפסידים ב-3-4 נקודות?
"קודם כל, שיחקנו במגרשי חוץ קשים כמו במוסקבה וגם באולמפיאקוס מול סגל יותר חזק משנה שעברה. אני מאמין שהיה קרב גדול בשני המשחקים וגם מול באיירן מינכן כאן בתל אביב היה לנו צ'אנס לנצח ברבע האחרון, אבל לצערנו לא הצלחנו. זה קשור לכל מה שהסברתי בהתחלה. השחקנים עוד צריכים להתחבר ולעבוד ביחד. אם אתם זוכרים בעונה שעברה הפסדנו על הבאזר במדריד, אבל אחר כך ניצחנו ברצף בדקות האחרונות. אנחנו נמצא את הדרך לנצח משחקים כאלה, ככל שנתאמן וכל אחד יידע מה לעשות ברגע קריטי, אנחנו נהיה יותר טובים".

אהרון: אהבנו מאוד את קווינסי אייסי, רציתי לדעת מה קרה איתו?
"כולנו אוהבים את אייסי, הוא עזר מאוד לקבוצה. אנחנו יודעים שהוא שחקן טוב וגם אישיות טובה. כולנו רצינו אותו פה, השחקנים, המאמנים וההנהלה, בגלל זה דחינו כל כך הרבה את ההחתמה בעמדה 4. חיכינו לו הרבה כי הברך שלו עדיין לא הייתה כשירה, הפציעה שהייתה לו מאז שחזרנו לשחק בליגת ווינר-סל השפיעה עליו, אז הוא לא היה מוכן לחלק גדול מתחילת העונה. הארכנו כל הזמן את הזמן בשביל להחתים אותו, אבל לא יכולנו לעשות את זה בסופו של דבר".

יובל: אתה נהנה לאמן את מכבי?
"זה חלום לאמן את מכבי, זו ברכה. אני מרגיש מבורך להיות חלק מהמשפחה הזאת. עוד לפני שחתמתי במכבי ידעתי שזה מועדון גדול, אבל עכשיו כשאני בפנים אני מרגיש את זה בדם שלי. אני גאה להיות חלק מההיסטוריה של המועדון. אני נהנה מאוד, אוהב את המועדון, את הקבוצה, את תל אביב ואת ישראל".

אריאל: מה קורה לשחקנים על קו העונשין? הם יכולים לקלוע מ-2 נקודות אבל מחטיאים מהקו. כאילו יש קללה על מכבי. 
"לא, לא, לא... תראה, זו שאלה טובה כי במשחק האחרון ברבע הרביעי החטאנו הרבה זריקות עונשין והפסדנו. לפעמים יש לחץ מהתוצאה, זריקת עונשין שיכולה לנצח משחק, זה משפיע על שחקנים. גם עייפות כששחקן רץ כל המשחק ומגיע לזריקת העונשין, זה לא כמו בתחילת המשחק. זה כמו החטאת פנדל, לפעמים יש שחקנים שיכולים לתת גול גדול מ-35 מטרים, אבל אז להגיע לפנדל שהוא כביכול בעיטה קלה יותר ולהחטיא או לבעוט החוצה. אלה דברים שקורים במשחק".אלכס: אפשר לשים לב שיש בעיה בעמדה 3-4 בקליעות מחוץ לקשת. 
"נכון שבעמדות 3-4 צריך באמת קלעים ויש לנו כאלה, אם זה דראגן בנדר, אם זה קלויארו שיודע לזרוק שלשות, וגם אלייז'ה בראיינט ויובל זוסמן שהם קלעים. הם ייכנסו לקצב ואין לי ספק שהכדורים ייכנסו יותר ויותר".

יהודה: למה רצית להיות מאמן?
"אני מודה שלא הייתי שחקן כל כך טוב. שיחקתי בליגה השניה והבנתי שהגעתי לתקרת זכוכית ולא אהיה שחקן גדול, אז בעצם התחלתי לאמן באוניברסיטה. למדתי כמובן ספורט, הייתי מאמן ילדים בשלב ראשון. אני מאוד אוהב לאמן, ללמד ולשפר. זאת עבודה מאוד ייחודית לשלב בין אנשים ממקומות שונים ומסביבה שונה וללכד אותם בעצם למטרה אחת משותפת, זה משהו שהוא מאוד יפה בעיניי ואני נהנה ממנו".

אריאל: איך אתה מכין את השחקנים אחרי הפסדים בשבוע כפול?
"כמובן שאנחנו לא מרוצים מההפסדים ואנחנו עושים הכל כדי לנצח במשחק הבא. הקבוצה מלוכדת ביחד, שחקנים ומאמנים, ולמרות שאנחנו לא מרוצים מהסיטואציה הזאת אנחנו נלמד ממנה וכמובן נלך ונתחיל לנצח".

בן וג'ון: מתי בנדר ישתלב בקבוצה?
"דראגן בנדר לא שיחק מאז חודש מרץ כשנעצרה הליגה ב-NBA. זה חצי שנה שהוא לא שיחק כדורסל. בזמן הזה התאמן לבד בלי אינטנסיביות של קבוצה, בלי הגנה, בלי 5 על 5. בנוסף לזה הוא הגיע למכבי מאוד מאוחר, הוא נמצא עם הקבוצה רק שבועיים-שבועיים וחצי ובעצם הדברים האלה דורשים זמן. זמן לחזור לכושר, להתאמן עם הקבוצה כדי להכיר את התרגילים, כדי לבסס כימיה עם יתר השחקנים - זה לא משהו שקורה ברגע וצריך סבלנות. הוא שחקן טוב, הוא שחקן NBA והוא כמובן ישתלב".אלון: איך המשחקים ללא קהל משנים את האווירה במשחק?
"שאלה מצוינת. לשחק ללא קהל זה כמו אוכל בלי מלח. זה לא טעים. בשנה שעברה היה לנו מבצר בהיכל עם האוהדים שלנו. הקהל זה הכוח שלנו ובעצם השנה יש לנו שתי בעיות: גם אין לנו את הקהל - למשל נגד באיירן אני חושב שעם הקהל והלחץ שהוא נותן על הקבוצה היריבה היינו מנצחים את המשחק בסופו של דבר, זה הנקודות שהקהל שווה והעזרה שהוא נותן לקבוצה; הדבר הנוסף הוא כמובן תקציבית - המנויים, הכרטיסים שהאוהדים שלנו קונים, זה נדבך חשוב מאוד בתקציב שלנו. כמובן שהשנה אין את זה והתקציב נמוך יותר".

עמית: במשחק האחרון כשכריס ג'ונס זרק עונשין, האם הוא החטיא בכוונה כדי שווילבקין יקלע שלשה?
"כן, הוא החטיא את הקליעה השניה בכוונה כדי שתהיה הזדמנות לקחת ריבאונד ולזרוק שלשה, כמו שהיה בסופו של דבר".

יונתן: אמארה סטודמאייר יחזור למכבי?
"אנחנו עדיין לא יודעים, דיברנו איתו בקיץ כדי שיישאר. הוא רצה לבקר את המשפחה שלו בארצות הברית והוא עדיין שם, אנחנו באמת לא יודעים מה יהיה איתו".

נועם: אתה חושב שמכבי תהיה בפיינל פור?
"כמובן שאנחנו מקווים ועושים הכל כדי להגיע לפיינל פור, אבל אי אפשר לתת תשובה לדבר הזה. קשה לא רק למכבי, זה קשה לכולם. ועכשיו בכלל בגלל הקורונה הכל מאוד לא צפוי. יכול מאוד להיות שפתאום יהיו קבוצות שיחסרו להן שחקנים בגלל הקורונה ואז הן אולי יהיו פחות או יותר טובות. זה משהו שקשה מאוד לחזות אותו, אבל כמו תמיד מכבי עושה את כל המאמץ כדי להצליח".רועי: מאז שהגעת מכבי נתנה עונה טובה מאוד ורק בגלל פתיחת עונה חלשה לא עלתה לפלייאוף. האם עכשיו לא נוצר בור שבגללו לא נעלה לפלייאוף? ומה קורה בגביע המדינה בשנתיים האחרונות שהקבוצה מודחת בשלבים כל כך מוקדמים?
"לוח המשחקים שלנו קשה מאוד. יש לנו 10 משחקים ראשונים עכשיו שמתוכם 6 משחקי חוץ, אבל כמובן שאנחנו נלחמים על כל משחק ומשחק. לגבי שאלת הגביע, מכבי מגיעה למשחקים האלו לרוב אחרי משחקים כפולים ביורוליג עם עייפות בזמן שלקבוצה השניה יש את כל השבוע להתכונן ומגיעה יותר רעננה. במשחק אחד הכל יכול לקרות ולכן באמת אפשר להפסיד משחק כזה, זה מה שקרה".

פרידה: עד כמה האופי של השחקן מחוץ למגרש הוא אלמנט בהחלטה של המאמן אם לקחת אותו לצד היכולות המקצועיות שלו?
"יש לנו מחלקת סקאוטינג טובה מאוד. מכבי בהחלט מסתכלת על האופי של השחקנים. הרבה פעמים יש שחקן שיש לו אופי טוב ויכול לעזור לקבוצה, לדחוף את החברים שלו ואפילו שהיכולות שלו על המגרש קצת פחות טובות, אנחנו נלך עם האופי הטוב. לפעמים זה יותר חשוב מהיכולת המקצועית שלו".

יפעה: בתור פרפקציוניסט, איך אתה מתמודד עם הפסדים?
"כדורסל זה כמו החיים, הוא מלמד אותנו איך לעמוד על הרגליים אחרי כשלון. צריך ללמוד להיות חזק, לחזור לעצמך ובסוף מצליחים. זה בעצם שיעור לחיים, לא רק בכדורסל אלא בכלל. אנחנו צריכים להישאר חיוביים, להילחם ולהיות מוכנים לא לוותר. לא משנה כמה פעמים ניפול, הכי חשוב זה להמשיך לעבוד ולהישאר למעלה".


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×