תפריט
כפתור ימני - מכביסט כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות
כפתור ימני - מכביסט כפתור אמצעי - ניהול מנוי כפתור אמצעי - חנות

אבדיה: מכבי זה הדבר הכי טוב שקרה לי

הכוכב הצעיר, שיעמוד בשבוע הבא לבחירה בדראפט ה-NBA, דיבר עם חברי #איתנו על פיתוח השחקנים, כספי, החלומות לעתיד וטיפים למתחילים. חלק ראשון

11/11/2020
ראשי · חדשות · אבדיה: מכבי זה הדבר הכי טוב שקרה לי
אבדיה: מכבי זה הדבר הכי טוב שקרה לי
דני אבדיה הגיע השבוע לשיחת זום בלעדית עם מאות מחברי #איתנו, המיזם העונתי המשותף למועדון והאוהדים. הכוכב הצעיר, שיעמוד לבחירה בשבוע הבא במסגרת דראפט ה-NBA, נשאל וסיפר על תחילת הדרך, תקופת האימונים בארצות הברית והחלומות לעתיד. הנה חלק ראשון מהשאלות והתשובות: 

יובל ורוני: האם מגיל צעיר חשבת על קריירת כדורסל ברמות האלה?
"לא בהכרח, היתרון שלכם עליי הוא שהתחלתם מגיל הרבה יותר צעיר להשקיע בכדורסל ואתם נמצאים במועדון הכי טוב בארץ. לי זה לא קרה, לא הייתי במערכת כמו שאתם נמצאים בה ולא התחלתי בגיל צעיר כמו שאתם התחלתם בה. אני התחלתי לשחק כדורגל בגיל שלכם. שיחקתי גם כדורגל וגם כדורסל בהרצליה, ואז עברתי לשחק רק כדורסל. המועדון של מכבי מקדם הרבה יותר שחקנים והוא הרבה יותר מצליח מהמועדון שאני גדלתי בו, אבל גם המועדון שגידל אותי נתן לי המון כלים להמשיך ולהיות שחקן טוב, מהר מאוד עזבתי. הבנתי שאני צריך להתקדם למועדון שהוא יותר טוב והתקדמתי למכבי. אז מהתחלה הסתכלתי על כדורסל בתור תחביב, אבל כשהצטרפתי למכבי הבנתי שזה נושא אחר לגמרי, שזה הרבה יותר רציני. צריך הרבה יותר להשקיע ולעבוד על הגוף שלי ועל הכוח, אז עד שבעצם הגעתי למכבי לא כל כך לקחתי את הכדורסל כמשהו רציני".

בן: על מה צריך לעבוד בקבוצה הנוכחית של מכבי?
"אני מבין את הראיה שלכם על המצב, אבל אתם שוכחים המון המון דברים. מאוד קל כמו שאני כאן לשבת בבית ולהגיד 'ההוא לא בכושר, ההוא לא קולע פתאום, ההוא אין לו בטחון'. מאוד קל לעשות את זה ומה שאתם שוכחים זה שלקבוצה לוקח הרבה זמן להתחבר. ברגע שמגיעים 4-5 שחקנים חדשים אליך, זה נותן איזשהו שינוי בקבוצה. שינוי שגם השחקנים ששיחקו שנה שעברה לא הרגישו. פתאום להביא שחקנים חדשים שיידעו את כל התרגילים, שכולם ישחקו ביחד ושתהיה כימיה קבוצתית. אל תשכח שאתה משחק בלי קהל, שזה גורם מאוד חשוב למכבי כי הקהל של מכבי באמת דוחף את הקבוצה קדימה. זה לוקח זמן. יש לנו מערכת מדהימה במכבי, אני יכול להגיד מבפנים, שעובדת 24 שעות כדי שהקבוצה תצליח. אין מה לעשות, לפעמים זה לוקח זמן. אז בתור אוהד צריך להישאר חיוביים, אני גם מעודד כרגע את מכבי ואני רואה כל משחק. צריך להיות סבלניים, אני חושב שיש לנו הרבה כשרון בקבוצה".ינאי אלון: יש הרבה דיבורים בתקשורת האמריקאית על מה שיש ומה שאין לך. הוכחת גרף עליה בכל דבר שעשית. עד כמה אתה מייחס חשיבות למה שאומרים? 
"אם אתה רואה לאורך השנים כל המאמרים על השחקנים - על מי אמרו שהוא כבד מדי, על מי אמרו שהוא יצליח או על מי אמרו שאין קליעה - הכל מתהפך. אין מה לעשות, אף פעם אי אפשר לפגוע ואי אפשר לחזות את העתיד. אני יכול להיות קלעי של 10%, להגיע לליגה, לעבוד על הקליעה ולהגיע לקליעה של 40-35% מהשלוש. זה מה שקרה גם לקוואי לאונרד, שנבחר בבחירה יחסית נמוכה ותראה איפה הוא היום. אני לא מכניס שיקולים כאלה ללב. יום אחד יכולים לכתוב עליי אחרי משחק טוב שאני השחקן הכי טוב בארץ וצריך להיות בחירה ראשונה בדראפט. יום אחרי אני יכול לשחק גרוע ויכתבו עליי שאני הכי גרוע בעולם. זה כל כך למעלה-למטה, כמו רכבת הרים. נכון, יש הרבה דברים שאני עוד צריך לשפר. נכון, הייתי במעמדים שלא הרבה שחקני דראפט היו בהם - הם שיחקו בקולג'ים בזמן שאני שיחקתי עם שחקנים יותר בוגרים, גדולים ומנוסים. שוכחים גם את זה. אני חושב שבסך הכל הסתדרתי יפה. ראיתי גם את השיפור הזה, שיגיע לכל אורך הקריירה שלי. אני לא מאמין לדברים שאומרים, נשאר נאמן לעצמי". 

ליאור לוינסקי: מה הדבר שלדעתך אתה צריך לעבוד עליו? ברמה הלא מקצועית, אולי תספר לנו משהו אישי - מי ידאג לך? מי יכין לך אוכל? זוגיות? משהו אישי שגם נשמע עליך מעבר לכדורסל. 
"בצד המקצועי, הדבר הראשון שאני אעבוד עליו זה בהחלט לחדד את הקליעה שלי ולכדרר, שאני אתעסק בזה כמה שפחות. בצד האישי יש את אמא שלי שתסע איתי. אני בזוגיות כבר שנתיים ושמונה חודשים. חברה שלי בדיוק השתחררה מהצבא ואין לה ויזה בגלל כל המצב של הקורונה, תהיה לה קצת יותר מאוחר ואני אצטרך להסתדר קצת לבד. היא תומכת בי בכל מה שצריך ואני מקווה שהיא תצטרף אליי בהמשך הדרך". איתמר אקשטיין: רציתי לשאול למה בחרת דווקא את המספר שמונה? 
"בחרתי את המספר שמונה בהתחלה עוד כשהתחלתי לשחק בהרצליה כי החודש שאמא שלי נולדה בו הוא השמיני, שזה אוגוסט. ואם אתה הופך אותו, שמונה הוא אין-סוף. מאוד התחברתי לזה שאין סוף ליכולות שלי ולאן שאני יכול להגיע. זה היה מספר עמוק בשבילי, אז בחרתי 8 ונשארתי איתו". 

דניאל רון: מהי העמדה האהובה עליך במגרש? 
"שאלה טובה. זה באמת תלוי בקבוצה שאנחנו משחקים מולה ואת מי אני מתקיף. אני יכול לשחק בעמדות 2 עד 4, שזה יתרון גדול בשבילי. אני מאוד אוהב לשמור על גבוהים בצבע. אני אוהב לקחת את האתגר הזה, למרות שאני יותר נמוך מרוב הגבוהים שמשחקים ביורוליג. אני אוהב להעניש שחקנים שנמוכים ממני בפוסט-אפ, להשתמש בגודל שלי ובפיזיות. אין לי כל כך עמדה, זה תלוי במשחק ואילו סיטואציות נוצרות לי". 

עידו: בהצלחה בדראפט. איך ההרגשה שבגיל 16 אתה כבר בתיכונים, הכל רץ מהר, פתאום MVP של הליגה, במועדון ענק ואז כל הפרסום וה-NBA ואתה מעל כל החברים שלך? 
"השינוי הזה קשה, כי פתאום מכירים אותך יותר ויש עליך יותר לחץ. תכונה שאני נורא אוהב בעצמי, ואני לא אומר את זה כמעט בכלל, זה שנשארתי נאמן לחברים שלי. למי שגדל איתי, למי שהיה איתי מהתחלה והאמין בי. זה משהו שחשוב לכולכם, לא לשכוח מאיפה באתם ולכבד את כולם. תמיד לדעת מי החברים האמיתיים שלכם. אני נשארתי עם חברים שהתחילו לשחק איתי בכתה ד' בהרצליה והם איתי עד היום. זה המון קשיים, בעיקר מנטליים. כשאתה בן 16 ומתחילים להכיר אותך, ואז אתה בן 17 ומקבל יותר דקות ואז יש את הנבחרת ויותר לחץ. יש לכם לחץ בקריירה, אני מאחל לכם שתהיו שחקנים טובים. לחץ בסופו של דבר זה כיף, אתה חי מזה. כיף שיש לך אתגרים בחיים ולא משעמם, אז תשאפו לזה". מה אתה מצפה מעצמך בשנה הראשונה אחרי הדראפט? 
"להגיע לקבוצה שלי ולעבוד מאוד מאוד קשה. לעזור לקבוצה כמה שיותר לנצח ואולי להגיע לפלייאוף, לך תדע. להשתפר. בסוף השנה לראות את עצמי איך שהגעתי ואיך שסיימתי ולראות שהשתפרתי - האחוזים שלי עלו, אני יותר חזק, אני קולע יותר טוב. יכול להיות שאקבל פחות דקות ואולי יותר. חוויתי את זה גם במכבי ויכול להיות שאחווה את זה גם ב-NBA, אני מוכן לזה. בסופו של דבר להיות דני אבדיה הכי טוב שאני יכול להיות ולהוביל קבוצה, בטח". 

עתי שלו: אתה חלק מדור היהלומים של הכדורסל הישראלי. איפה אתה רואה את הנבחרת באליפות אירופה 2025 או 2029, לאן אפשר להגיע? 
"אני לא יכול להגיע לך, קפצת המון שנים קדימה. באמת יש לנו פה דור כשרוני וצעיר, שבאמת יכול לחולל פלאים בעתיד. אני מחכה לראות איך השחקנים יתפתחו. כן, אני מקווה שתהיה לנו נבחרת ממש טובה שתגיע לתארים גם באירופה. אחת המטרות שלי הן לקחת אליפות אירופה, מקווה שנצליח לעשות את זה". 

שירה: איך אתה מרגיש עם זה שאתה מודל לחיקוי להרבה אנשים? 
"כיף לי שאנשים מסתכלים ולומדים ממישהו שעבר מה שאתה עוברים עכשיו. אם אני עוזר לכם על המגרש לעבוד יותר קשה ולהאמין שאפשר להגיע רחוק, בשבילי זה מעל ומעבר. אין לכם מושג כמה אני רוצה שתגיעו הכי רחוק שיש ותייצגו את מדינת ישראל בכבוד". 

יונתן ויסברוט: אתה חושב שתצליח יותר מעומרי כספי ב-NBA? 
"זאת שאלה שאני לא יודע לענות עליה. רק הזמן יכול להגיד. עומרי עשה קריירה משלו ואני אעשה קריירה משלי. שנינו שחקנים שונים וגם בזמנים שונים. אל תשכח שה-NBA לפני עשר שנים הייתה שונה ממה שעכשיו. אני שואף הכי גבוה שיש. עומרי כספי עשה קריירה מדהימה ויהיה קשה להתעלות על זה, אני מקווה שאני אצליח".רון סנדל: בגלל שיש עליך המון ציפיות, אתה חושש שאולי הציפיות יפגעו לך בביצועים כי יהיה עליך המון לחץ? 
"לא, תמיד היו ממני ציפיות. גם כששיחקתי במכבי ובאו לראות אותי סקאוטים או כשעשיתי טעות וידעתי שלא אחזור לשחק באותו ערב. אני שמח שזה קשה, זה נותן לי כלים להתמודד עם לחצים בהמשך הקריירה. מקווה שלא יהיה עליי הרבה לחץ ושהכל יילך חלק, אבל אני מוכן לכל רגע".  

יונתן נגלר: זה היה קשה כשהמאמן כעס עליך באימון והתבאסת או שתמיד התמדת? 
"בהתחלה כשצועקים עליך זה לא כיף. אבל אם המאמן צועק עליך כדי שתשתפר, זה אומר שלמאמן אכפת ממך. באיזה שהוא שלב הבנתי שלמאמן ממש אכפת ממני אז הצעקות הפכו לזריקת מוטיבציה בשבילי. זה גרם לי להמשיך לעבוד. אני מאוד אוהב את יאניס, אני ויאניס בקשר ממש טוב. לא כל המאמנים שיהיו לך יגידו שהכל טוב, אתם מושלמים ואין לכם משהו לעבוד עליו. יהיו לכם גם מאמנים קשוחים. צריך לדעת לכבד את כולם ולקחת מכל אחד משהו טוב, אז תתכוננו". 

גיא: איך היו האימונים בארצות הברית והאם אתה חושב שהשתפרת? 
"אני חושב שמאוד השתפרתי. באטלנטה היה לי מאוד קשה. הייתי מגיע לאולם, משם לחדר כושר, משם לעשות פילאטיס ואז הביתה. ככה כל יום. בקושי היה לי זמן לנשום, אבל זה שיפר אותי בצורה בלתי רגילה. אני מרגיש שאני שחקן הרבה יותר טוב עכשיו. שיחקתי אחד על אחד ושניים על שניים מול הרבה שחקנים טובים. אימנו אותי מאמנים עם המון ניסיון. זה שיפר אותי ושיפר לי את הידע, חד משמעית". 

יהודה הליקמן: אני אוהב את ההורנטס, מקווה שייקחו אותך. מה לקחת מאמארה סטודמאייר כשהוא היה במכבי? 
"אמארה הוא מישהו עם רזומה ממש מכובד. כל דבר שיכולתי לקחת מאמארה, לקחתי. איך לשחק עם סטיב נאש, איך זה להיות רוקי בליגה ואיך מתייחסים אליך שם בתור אחד שבא, איך השתלבת בפיניקס... אני לא יכול לענות על הכל. אבל אמארה עזר לי מאוד וגם עומרי". 

נועה גבע: יכולת גם ללכת לשחק בקולג' ולהשתפשף קצת, למה בחרת ללכת ישירות ל-NBA? 
"שאלה טובה. אני חושב שקולג' בשבילי היה פחות טוב. שיחקתי במועדון בין הגדולים באירופה עם המון המון לחץ, עם שחקנים שהגיעו מה-NBA, שחקנים עם המון ניסיוןו, שחקנים שכל יום נלחמים על המשכורת שלהם. לפעמים אתה פחות משתתף במשחקים. אני חושב שהשתפשפתי הרבה הרבה יותר מאשר הייתי הולך לשחק בקולג' והייתי שחקן שכל הזמן זורק והולך לסל. לא הייתי יודע להתמודד עם זה אחר כך ב-NBA, עם להיות שחקן פחות משמעותי ישר כשאתה נכנס. אז אני חושב שמכבי זה הדבר הכי טוב שקרה לי. גם מבחינת ניסיון, גם מבחינת השתפשפות, לדבר עם שחקנים שהיו שם. גם הלחץ הזה וכל הקהל הזה, מכבי זה הדבר הכי טוב שיכולתי לעשות". יונתן נוימן: מה הטיפ הכי טוב שלך לשחקני כדורסל כדי שיהיו טובים כמוך? 
"אני מקווה שתהיו שחקנים יותר טובים ממני, אני מאחל לכם את זה. תשאפו להיות יותר גדולים ממני. טיפ שאני אתן לכם זה לא לוותר. אני יודע שזה נשמע קצת קלישאה והרבה אומרים את זה, אבל יהיו לכם מצבים שלא יהיה לכם טוב. לא תאהבו את המאמן או השחקן הזה פחות ימסור לכם, אבל דבר אחד תזכרו: תמיד תעבדו קשה, לא משנה גם אם אתם משחקים הכי הרבה בקבוצה וגם אם אתם משחקים הכי מעט בקבוצה. השחקנים הגדולים באמת, גם אם הם משחקים 40 דקות במשחק, עובדים קשה. אם זה לברון, אם זה ג'יימס הארדן או לוקה. עם כל הפרסום ומה שאתם רואים בטלוויזיה, הם עובדים מאוד קשה. אל תוותרו לעצמכם, תמיד תרצו לקום, לעבוד ולאתגר את עצמכם. כל יום ללכת לישון ולהגיד: בוא'נה, למדתי משהו חדש היום והתחשלתי. זאת צריכה להיות המטרה שלכם". 

מטר: כשעברת מהרצליה למכבי תל אביב, מה היו החששות? 
"הגעתי מהרצליה מלהיות השחקן המוביל שלוקח כמעט את כל הזריקות והגעתי למכבי והבנתי שאני לא הכשרון היחיד. שיש איתי הרבה מאוד שחקנים טובים. דורי סהר היה ו... לא היה קל בהתחלה. הבנתי שעכשיו אני צריך להתרגל לשחקנים כמעט ברמה שלי או יותר טובים ממני. לא נתתי לאף אחד לעבוד יותר קשה ממני, שיחקתי הכי חזק שאני יכול והייתי תמיד חיובי". 

תומר: כשהמאמן לא נותן לך מספיק זמן, איך אתה מוכיח לו שייתן לך יותר דקות? 
"אין כל כך איך להוכיח. אתם תראו שככל שתנסו להוכיח, יותר זה יפגע בכם. אל תנסו להוכיח, אל תנסו לעשות דברים שאתם לא יודעים, אל תנסו לבוא ולכדרר את כל המגרש, לעבור את כולם ולקלוע כמה שיותר סלים - זה לא בהכרח מה שהמאמן רוצה. המאמן ירצה מכם תמיד לתת את ה-100% שלכם, לשחק חזק ותמיד להיות מוכנים. ותמיד לא לפחד לזרוק. אפילו אם אתה על המגרש דקה ויש לך זריקה פנויה, אל תפחד לזרוק אותה. אל תעשה דברים שאתה לא יודע, אבל אל תפחד לקחת זריקות. תשחק פשוט חזק. ליהנות זה הכי חשוב. בסופו של דבר זה כדורסל, אל תקחו את זה רציני יותר מדי. אם תקחו את זה רציני מדי, אתם נהיים לחוצים ואז אתם לא משחקים כמו שאתם רוצים. תזכרו שזה כדורסל ויהיו לכם עוד המון משחקים בחיים. פשוט תשחקו ותיהנו".

בואו להיות #איתנו: לפרטים והצטרפות >


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
זכר
נקבה

תאריך לידה:
על ידי הרישום הנני מצהיר כי אני מעל גיל 18, מאשר את התקנון וקבלת תוכן פרסומי ועדכונים ממועדון הכדורסל מכבי תל אביב
×