תפריט
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם

"עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי להחזיר אותו"

רום ברסלבסקי עבד כמאבטח במסיבת נובה, משם נחטף ב-7 באוקטובר. אחיו עמית ברסלבסקי, אוהד מכבי, הגיע לשיחה בחדר ההלבשה על האח, ההשפעה על המשפחה, איך אפשר לעזור והמסר שהיה רוצה להעביר לרום. צפו

04/01/2024  |  מאת: דניאל שחק
ראשי · תרומה לקהילה · "עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי להחזיר אותו"
"אנחנו מירושלים. שני הורים, אופיר ותמי. יש את רום, שהוא האמצעי ואת זיו, שהוא בן 12. שלושה בנים. רום הוא ילד מאוד מיוחד בשבילנו, תמיד שמח, תמיד מחייך, קופצני. ילד מאוד טוב. ומהמקרה הזה המשפחה שלנו מנסה, אתה יודע, להיות מעל המים. כאילו, לשרוד את התקופה הזאת. לא קל. לא ישנים, לא אוכלים, לא נושמים כמעט". 

רום ברסלבסקי לא היה עם משפחתו לחגיגות יום הולדתו ה-20. בשבעה באוקטובר האחרון הוא עבד כמאבטח במסיבת נובה ליד קיבוץ רעים, משם נחטף לרצועת עזה. כמעט שלושה חודשים חלפו ואחיו, עמית ברסלבסקי, הגיע בתור אוהד לחדר ההלבשה של מכבי Playtika תל אביב. בשיחה דיבר מעומק הלב על האח האהוב, אירועי אותו בוקר ארור, ההתמודדות של המשפחה, כיצד ניתן לעזור וגם שלח מסר שהוא מקווה שרום ישמע בעצמו. 

אתם משפחה ירושלמית מפסגת זאב, צפון ירושלים, מה הקשר שלך למכבי?
"שיחקתי כדורגל עד גיל נוער, בהפועל ירושלים – קטמון. אחרי שבעקרון ממש הפסקתי, אז התחלתי גם להתעניין בעוד ענפים של ספורט והתאהבתי במכבי דרך הכדורסל. אני מאוד אוהב את הקבוצה, רואה את כל המשחקים, מגיע למשחקי היורוליג בבית לפעמים. אני מתחבר לערכים של הניצחון, של הווינרים, ולא מפספס משחקים".מי היום בקבוצה הכי מסמל את מה שאתה אוהב במכבי?
"אני אוהב את רומן סורקין. הוא עובד קשה, הארדוורקר. רואים את השיפור שלו לאורך השנים. הוא שחקן שהגיע קצת מלמטה ועולה לאט לאט למעלה עם המון המון פוטנציאל גם להמשך". 

קראתי איפה שהוא שרום עבר חיים לא פשוטים. מה אתה יכול לספר לנו על זה?
"רום הוא ילד שניסה את החיים, הוא ניסה לעשות ככה, ניסה לעשות ככה. אני בתור האח גדול תמיד הייתי מנסה לכוון אותו לדרך. ללמוד ולעשות דברים לפי השורה. אתה יודע, בגיל 16-17 אתה מנסה דברים, הולך לפה ולשם. כשהוא היה ילד הוא עבר מפנימיה לפנימיה. ניסינו לכוון אותו לדברים טובים והוא לאט לאט נכנס למסלול. בזמן האחרון הוא באמת היה בתקופה הכי טובה שאני זוכר, גם שלי ושלו וגם שלו בפרט. הוא התחיל לעבוד וממש ראש על הכתפיים ומדבר לעניין. חלומות גדולים, רוצה להצליח בחיים, מדבר על דירה לבד, מדבר על עתיד ובאמת נלקח בזמן הכי טוב שלו". 

רום עבד כמאבטח במסיבת נובה ליד קיבוץ רעים. מה אתם יודעים על מה שעבר עליו בבוקר של 7 באוקטובר?
"בבוקר של 7 באוקטובר אני עשיתי שבת עם בת הזוג שלי והתעוררנו לחדשות בשש וחצי. בהתחלה לא היה שום אזכור של המסיבה. רק חצי שעה או אולי שעה אחרי התחלנו לקבל ידיעות על המסיבה. אמא שלי התקשרה אליי והיא אמרה לי שרום עבד במסיבה והוא לא יצר קשר. הוא אמר לה שהוא הולך לעבוד במסיבה באיזור הזה והטלפון שלו לא היה זמין, אז לא ידענו מה קורה איתו. משבע עד עשר חיכינו ליד הטלפון. בשעה עשר בבוקר, אחרי התופת הראשונה, שהוא עבר אותה, הוא התקשר לאימא שלי מטלפון של בחור אחר ואמר לה שהוא בסדר ושלא תדאג. היא בכתה המון בטלפון, אז הוא אמר לה 'אל תדאגי, הכל בסדר. אני עוד כמה שעות בבית. אני פה בחפ"ק משטרתי, יש פה לידי חיילים, משטרה ואנחנו משתלטים על האירוע. עוד כמה שעות אני כבר בבית'". זאת אומרת, באמצע כל הבלאגן הוא בעצם מרגיע אותה. 
"הוא מרגיע אותה, כשאחרים שולחים מיקום ולהציל אותם. אולי אם הוא היה שולח, אז גם היינו מגיעים למקום. אבל באותו רגע הוא אמר לה 'אל תדאגי, כפרה עלייך. יהיה בסדר'. והוא נתן לה לדבר עם מישהו שזה היה הטלפון שלו ואמר לה שהוא שוטר, כדי שהיא תירגע. בדיעבד הבנו שהבחור שהוא דיבר ממנו הוא לא שוטר, הוא מכר שם אוכל במסיבה והוא הצליח להינצל. והוא סיפר גם את הסיפור שהילד ביקש ממנו שיחה לאימא וביקש ממנו להרגיע אותה. הוא ילד אמיץ שלא מפחד משום דבר. אף פעם לא מראה פחד, הוא בוגר והוא תמיד חושב על מישהו אחר לפני שהוא חושב על עצמו". 

מה אתה יודע על מה שהוא עשה או הספיק לעשות בשעות שם?
"אחרי כל הבלאגן היו ניצולים מהזוועה הזאת והתחילו להגיע אליי סיפורים שהוא הציל ממש בידיים שלו. הוא לקח בחורה שם אותה במכולת פצועים כשהיא מדממת. היא אומרת שהדבר האחרון שהיא זוכרת זה את החיוך שלו, שהוא חייך אליה ואמר לה תירגעי, הכל יהיה בסדר. את תחיי, אני פה ואני שם אותך במקום בטוח. ממש לקח אותה בידיים ושם אותה בחפ"ק פצועים. אחרי זה גם לקחו אותה משם, פינו אותה והיא ניצלה". 

"הוא גם חילץ גופות מהשטח. הוא חילץ גופה אחת, שם אותה במקום שקברו אותה שם. אחרי שכל המקום טוהר הבחור שהיה איתם חזר למקום ובסוף מצאו את הגופה, אז גם את זה הוא הספיק לעשות. הוא ניסה לחלץ עוד גופה אחת, שהוא לא ידע אם היא חיה או מתה. הוא ניסה לחלץ אותה וזה היה בשטח פתוח, ומשם כבר לא שמעו מה קרה לו. משם הוא כנראה נלקח". "רואים אותו בסרטונים שם מנסה לחלק מים ותמיד עומד, תמיד בעשייה, זז ממקום למקום, לא יושב שנייה, לא ראים פחד בעיניים שלו. רואים שהוא חדור מטרה. הוא לא ראה גופה בחיים שלו, זה ילד שלא יודע מה זה גופה ולא יודע מה זה מוות, והוא ראה שם מלא מוות. ראה מלא גופות, אנשים, חברים נופלים לידו, והוא ממש נכנס למין מוד כזה בראש שאני עוזר לכמה שיותר אנשים. אני מציל כמה שיותר אנשים ואחרי זה אני אציל את עצמי. זה באמת לא מפתיע אף אחד מאיתנו, אנחנו מכירים את הילד, מכירים את הנפש שלו. מגיע לו לחזור. מגיע לילד כזה לחזור, מגיע לילד כזה לחיות. הוא עוד לא ראה, עוד לא עשה כלום בחיים".

מתי ואיך נודע לכם שהוא חטוף?
"בהתחלה, בשבועות הראשונים, היה ערפל מוחלט סביבו. אחרי שבועיים-שלושה, אני מעריך, אמרו שהוא נעדר, שאת זה כבר ידענו. זו הייתה ההודעה הרשמית שהוא נעדר. אחרי זה אמרו שהוא ככל הנראה חטוף, ואחרי זה עשו הודעה רשמית שהוא חטוף. משהו כמו חודש אחרי". 

ויודעים באיזה מצב הוא נחטף? 
"לא אומרים לנו איך, למה, מי ראה, אבל אנחנו יודעים שהוא חטוף ואנחנו יודעים שהוא שם. מאמינים כולם שהוא חי, שהוא בסדר, שהוא חזק, שיעבור את זה. עכשיו רק צריך להחזיר אותו. לעשות הכל מה שאפשר כדי להחזיר אותו ולעורר מודעות. לעורר את השם שלו, מה שהוא עשה שם וזה מה שאנחנו עושים".אז איך נראים החיים במשפחה בלי רום? אנחנו מדברים על עוד מעט שלושה חדשים. 
זה מצב הזוי, מצב שאף אחד לא דימיין. אני לא זוכר את החיים לפני אפילו, אני זוכר רק את הרגע שאחריו הוא לא חזר יותר. אבל אנחנו חזקים, אנחנו לא נשברים. אנחנו עומדים על הרגליים ומחכים שהוא יחזור. הוא צריך לחזור למשפחה מתפקדת. משפחה חזקה, משפחה שאוהבת אותו ואנחנו מאמינים שהוא יחזור. אז מנסים להישאר כמה שיותר חזקים, כמה שיותר להאמין ולהישאר בעשייה". 

"בחודש הראשון לא יצאתי בכלל מהחדר. זקן ארוך. כמו באבל, אבל אני לא באבל. אסור לי להתאבל על בן אדם שחי. אז היה לי סיוטים בלילה, לא נרדמתי ולא ישנתי. קמתי ואמרתי שאני חייב לעשות משהו כדי לא להשתגע. אז התחלתי לצאת מהבית, לעורר את המודעות כלפיו. יצאתי למשלחת בארצות הברית. כדי לעורר את המודעות גם שם כלפי חטופים בארץ. שם לא כולם יודעים ולא כולם מבינים בכלל את מה שקורה". 

"עשיתי שם סיור, הגעתי אפילו לדני אבדיה, למשחק של וושינגטון. קבעתי עם אבא שלו, שממש עזר וסגר לנו כרטיסים. לא נתנו לנו להכניס את התיקים בכניסה, אז זופר (אבדיה, אבא של דני) אמר שנשאיר את התיקים באוטו ואחרי זה ניקח אותם. כשיצאנו מהמשחק, וזה עוד אחד מהדברים ההזויים שקורים כמו סרט אימה, הוא הלך לאוטו, חזר ואמר שאין תיקים. הכל נגנב. הדרכונים שלנו, 
סכום גדול מאוד של כסף. משהו כמו 20 אלף דולר תרומות שאספנו. ממש ערומים באמצע וושינגטון. תרומות בשביל המאבק של להחזיר את רום, כל הכסף שאספנו שם וכל הכסף שהיה עלינו, הכל נגנב. לא דמיינו סיטואציה כזאת, אנחנו לא בקו מחשבה צלול. אבל אנחנו לא רוצים ליפול. הרוח לא נופלת".מה אתה יכול להגיד שלמדת על עצמך או על המשפחה בתקופה הזאת? 
"התקופה הזאת מרגישה גם הרבה זמן וגם מעט. זה מרגיש כאילו לא עובר הזמן ומרגיש שזמן טס והימים עוברים. על עצמי אני יכול להגיד שאני יודע שאני חזק. אני יודע שאני לא נשבר. ואני יודע שאנחנו גם נעשה הכל כדי להחזיר אותו, כי אנחנו מאמינים שהוא חי. ההורים שלי הם אנשים טובים עם לב טוב. יהיה מאוד מאוד קשה לשקם חיים אחרי דבר כזה. אנחנו כרגע עומדים על הרגליים ומאמינים בדברים טובים". 

מה לדעתך הכי יעזור להחזיר את רום ואחרים הביתה ואם מישהו רוצה לעזור לכם, איך הוא יכול לעשות את זה? 
"זו פלטפורמה טובה להגיד שהמשפחה צריכה חיזוקים. צריכה תמיכה, צריכים עזרה כלשהי. לא משנה אם זה כספית או תמיכה של לשלוח הודעה או להגיב בסרטון ולשתף. אנחנו צריכים את החום ואת הרגש. זה מחזק וזה עושה טוב ואני מאוד מאוד מקווה שמי שיצפה בסרטון ישתף אותו ויגיב עליו וישלח לנו איזו הודעה אפילו. משהו קטן שיכול לחזק". 

"אני חושב אישית שהספורט זה דבר שמאוד מקרב. אני לא אוהב לדבר על פוליטיקה בזמן הזה. אני לא מתעסק בזה. לא מעניין אותי ימין, לא מעניין אותי שמאל - אני רוצה את אחי בבית. אני חושב שדרך הספורט, דרך הענף הזה שמאחד אנשים, נוכל לעשות שינוי. הכי חשוב כרגע זה להחזיר את רום הבית. לעזוב את כל הפוליטיקה, להחזיר את כל החטופים שלנו לבית. הם לא עשו שום דבר לאף אחד וצריך לעצור הכל כרגע. צריך להתמקד בהחזרה שלהם. אין לנו זמן וכל שניה שעוברת יכולה להיות קריטית".

שאלה אחרונה. אם במקרה רום ישמע את הראיון הזה או חלק ממנו בשבי, מה היית רוצה להגיד לו?
"אני רוצה להגיד לו שיהיה חזק, שאנחנו אוהבים אותו, שממש או-טו-טו אנחנו מחזירים אותו לבית. אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי להחזיר אותו ועוד קצת שישרוד. אני מאמין בו, אני יודע איזה ילד הוא. עוד קצת והוא חוזר לבית. כולנו מאחוריו אוהבים אותו, לא שוכחים אותו לרגע ועושים כל מה שאפשר כדי להחזיר אותו".


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×