תפריט
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם

הניב פרי: הביקור הראשון של מכבי אצל אולימפיאקוס

באוקטובר 1976 הגיעו הצהובים לפיראוס וחגגו ניצחון בהובלת אולסי פרי בהופעת הבכורה במכבי. אבל כל זה לא היה קורה אלמלא התושיה של המעסה אורי בהרב

17/01/2024
ראשי · היסטוריה · הניב פרי: הביקור הראשון של מכבי אצל אולימפיאקוס
הניב פרי: הביקור הראשון של מכבי אצל אולימפיאקוס
כשמכבי Playtika תל אביב תיכנס בשערי אולם השלום והאחווה בפיראוס כדי לפגוש את אולימפיאקוס, היא תחזור לעיר שראתה אינספור קרבות אדירים בין שניים מהמועדונים הגדולים באירופה. אז לקראת עוד קרב שכזה, צללנו עמוק לתוך הארכיון ושלפנו את סיפורו של הביקור הראשון אי פעם של מכבי בביתה של הקבוצה היוונית.

זה קרה ב-14 באוקטובר 1976. אחרי שפספסה בקצת העפלה היסטורית לשלב חצי הגמר בעונה הקודמת, מכבי ביצעה מהלך גדול בקיץ: היא החתימה סנטר אמריקאי בגובה 2.08 מטר. השם שלו היה אולסי פרי. הוא נרשם אך ורק למשחקים בגביע אירופה, כשהמטרה הברורה הייתה לעשות היסטוריה ולהיאבק על התואר.

רצה הגורל והצעד הראשון של פרי ומכבי באותה עונה היה בעיר הנמל היוונית פיראוס, בסמוך לאתונה. שם חיכתה להם אולימפיאקוס, שהגיעה למפעל לאחר שקטעה רצף של חמש אליפויות של פנאתינייקוס היריבה וזכתה באליפות שלישית בלבד בתולדותיה. שעריו של אולם השלום והאחווה תקרה רק שבע שנים מאוחר יותר, והמשחק נערך באולם העירוני של פיראוס לעיני כ-3,000 צופים רעשנים.

כמה דקות לפני המשחק, נראה היה שהתוכניות של מכבי נתקלות במכשול. משקיף המשחק היוגוסלבי סירב לאשר את שיתופו של פרי עד שלא יראה את הדרכון שלו. המעסה המיתולוגי של המועדון, אורי בהרב, "טס" לבית המלון של הצהובים, איתר את הדרכון וחזר לאולם. המשקיף היסס, אך לבסוף הסכים - והמשחק יצא לדרך.היוונים, בהובלת פול מליני האמריקאי ממוצא יווני, נתנו לקבוצה של רלף קליין פייט יפה ואפילו הובילו בנקודה בסיומה של המחצית הראשונה. המאמן האגדי סיפר לאחר מכן: "במחצית הראשונה הייתה התקפת מכבי גרועה. בהפסקה 'שטפתי' את השחקנים, ואכן לאחר מכן השתנה המשחק".

בהובלת פרי, הצהובים ברחו למארחיהם האדומים-לבנים במחצית השניה ודהרו לעבר ניצחון ראשון בעונה שעוד תיכנס לספרי ההיסטוריה. אולסי שלט בצבע עם שורה סטטיסטית אדירה של 20 נקודות, 18 כדורים חוזרים ו-5 חסימות. יחד עם לו סילבר, שהוסיף 22 נקודות משלו, נראה היה שהמהלך באותו קיץ הצדיק את עצמו. כעבור כמה חודשים התברר עד כמה זה היה נכון: מכבי הניפה את גביע אירופה הראשון בתולדותיה.


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×