תפריט
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם

מגלה מסביב לכדור

איתור שחקנים, בניית מאגר, דרך קבלת ההחלטות, שלל האילוצים שאיתם צריך להתמודד וטיפים לצעירים. יאיר שבח, ראש מערך הסקאוטינג במכבי, בראיון נרחב ראשון

15/04/2024  |  מאת: דניאל שחק
ראשי · חדשות · מגלה מסביב לכדור
מגלה מסביב לכדור
יאיר שבח הוא ראש מערך הסקאוטינג של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב. לא חדש בתחום, גם לא בארגון. ואם תבחנו במיקרוסקופ, תגלו שגם בוורידים זורמים לו כדורי-סל. ובקצב מסחרר.
 
יאיר נשוי להדר פלוס שני ילדים, בן ובת – אורי ולוטן. הוא גדל ביבנה, שיחק בעצמו ובמסגרת מגמת כדורסל עשה קורס מדריכים, אימן בקייטנות ובמחנות לפני שהתגייס לצה"ל. הוא שירת בסדיר ובקבע ולאחר השחרור נסע לטייל במזרח. שבועיים אחרי שחזר כבר טס לעבוד בארצות הברית.
 
"חזרתי, עשיתי פסיכומטרי ובמשך השנים נשארתי בקשר טוב עם אבי אבן. נדמה לי שהוא היה מאמן נבחרת הקדטים והיה צריך סקאוטינג לאיזו פעילות", מספר יאיר שבח בראיון נרחב ראשון לאתר הרשמי של המועדון. "אבי אמר שהוא צריך עזרה והייתה הזדמנות להיכנס למכבי כמישהו שיתמקד בחיתוכי וידאו פשוטים. התחלתי גם ללמוד באותה תקופה, כלכלה וניהול. בתוך התפקיד לאט-לאט גדלתי. זה היה בסוף 2008. מאז אני פה, 16 שנה בערך. עשיתי עוד חלטורות, אבל ברוב חיי הבוגרים אני במכבי".


  
מה עברת במכבי עד לתפקיד הנוכחי?
"בהתחלה כל נושא הווידאו והמדיה היה מוגבל. אז היינו עובדים עם דיסקים והיינו צריכים להקליט משחקים מערוצים שקנינו בחבילות. היה לנוDVD  מקליט והייתי אחראי על ארגון כל ספריית הווידאו וקיטלוג. באיזה שלב התחלתי לכתוב דו"חות. בפעם הראשונה שנסעתי לליגת הקיץ של ה-NBA זה היה על חשבוני. התלבטתי ואבא שלי אמר לי 'סע'. אבא צדק. אם יש לי מסר מרכזי, זה שבאופן כללי אל תסתפק רק במה שאתה צריך לעשות. צריך בתבונה לא לשים רגל איפה שאין מקום, אבל תמיד לחפש לעשות יותר".
 
"בפסח 2010 או 2011 הייתה החלטה של דייויד (בלאט) ואבי, שביקשו ממני לנסוע לפורטסמות', לטורניר של אלה שמסיימים את הקולג'ים. כתבתי דו"ח מפורט מאוד ושלחתי אותו לכולם. אלכס טיוס היה בטורניר, זה היה סוף השנה האחרונה שלו בפלורידה. דיברתי עם הסוכן שלו על זה שאלכס מתחיל לעשות תהליך של גיור וכשחזרתי וסיפרתי, לא האמינו לי שזה המצב. דייויד ואבי מאוד התלהבו מהדו"ח וגם שמעון ניגש ואמר לי במשחק מול גלבוע. הייתי ילד. כתבתי דו"ח גם בליגת הקיץ. ב-2011 אבי היה עוזר המאמן ובקיץ ביקשו ממנו וממני לפתוח את מערך הסקאוטינג".
 
"באותן שנים לא הייתי ממש מעורב, אבל היו לנו עונות עם המון זרים", נזכר שבח. "הבנו שיש צורך להרים משהו שלא תלוי במאמן, שנוכל להגיב מהר ושיהיה לנו איזה מאגר שנוכל 'לגנוב סוסים'. משם זה התחיל. הייתה לנו גישה מאוד ברורה בהתחלה. השחקן הראשון שדחפנו היה קית' לנגפורד, שבדיוק שוחרר מחימקי. לא היינו מעורבים אז בחוזים. זו הייתה אז החלטה נכונה, אבל גרמה לשרשרת אירועים שבזמנו גרמה לנו להבין הרבה דברים. הבנו שאתה צריך לשחק אותה בכל החתמה, אין לך מספיק אורך נשימה. החתמה 'בסדר' לא תזיז מספיק את המחט".


 
"אחד הסיכונים הראשונים שלקחנו ועבד היה ריקי היקמן", הוא מגלה בחיוך. "לא תפסנו את הסוכן ולא היה לי את המספר שלו, אז הייתי ממש צריך לעקוב אחרי האוטובוס במשחק בגביע האיטלקי ולחכות ליד הכניסה. כתבתי דברים על כרטיס ביקור שהיה לי, כי אולי לא אצליח לתפוס אותו. חיכיתי בחוץ והיה קר. הוצאתי את הפנקס כדי להיראות כמו אוהד וביקשתי מהשומר שיכניס אותי לחניה כי אני חייב חתימה. וואלה, הוא הכניס אותי. תפסתי את ריקי והלכתי לשבת איתו בצד. זה הגיע משום מקום, גרילה. מעולם לא ראיתי מישהו כל כך מופתע, נחוש ונרגש ככה. הייתי אז משוכנע שיש פה מישהו שיכול לעשות פה משהו גדול. הוא לא היה הכי מוכשר, אבל הרבה זמן לא ראיתי מישהו כל כך מאמין בעצמו ובלי פחד".
 
"לא היינו צריכים לשכנע, דייויד בלאט תותח בקטע הזה. לא הבנתי אז עד כמה זה גדוּלה מהמעמד שלו ללכת איתנו. זה אחרי שהפסדנו אליפות. הבאנו גם את דווין סמית', שבלאט וגודס מאוד דחפו לכיוונו. הבאנו בקיץ את טייריס רייס, שבהמשך היה אחת ההצלחות הגדולות. העונה האחרונה שערכתי וידאו כסקאוטינג לקראת משחקים היה בשנה הזאת. מאז עושים את זה עוזרי המאמן".


 
מה זה אומר להיות ראש מערך הסקאוטינג של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב? תאר לנו איך נראים הימים שלך.
"כיום אני יעיל מאוד בזמן שלי. הייתי משקיע המון זמן במסגרות שיחס ההמרה שם היה יותר נמוך. אולי תצליח למצוא יהלום גולמי, אבל אתה 'מבזבז' הרבה זמן כי יש סיכון וזה הימור גדול מאוד. יש לנו כיום עוד סקאוט שנמצא בארצות הברית, בחור ברמה גבוהה מאוד. כמובן שגם אבי נמצא בלופ הזה ואני נמצא בקשר עם אנשי מקצוע, סוכנים בכל העולם וקבוצות אחרות. בתוך היורוליג אף אחד לא ייתן לך מידע, אז כמו בכל מודיעין איכותי צריך למצוא את הדרכים. אתה צריך להצליב הרבה מידע".
 
"תמיד אפשר לדקור נקודות בעייתיות, אבל בעונה שעברה הבאנו עשרה שחקנים חדשים", מזכיר יאיר. "אמרתי שאם נפגע ב-70% ממה שהבאנו, נעשה עונה גדולה ונהיה בפלייאוף. וזה קרה. כשהתכנסנו השנה אמרנו שאם 1.5-2 מתוך שלושת השיפורים שעשינו יסתדרו לנו, נהיה במקום יותר טוב. ארבעה, אבל תמיר היה ברור לנו. יש אנשי שטח ואנחנו מחליפים דעות ומידע בינינו. בעיקר כדי להבין מי האנשים. בחמש השנים האחרונות עם רוב השחקנים כאנשים הצלחנו מאוד. סיימנו בטופ-8 ארבע פעמים בחמש השנים האחרונות". 
מהם 2-3 הדברים החשובים ביותר מבחינתך אצל שחקן פוטנציאלי למכבי?
"בצירוף שחקן לקבוצה תחרותית עם לחץ, בפן המנטלי צריך יכולת להתמודד עם ירידות ועליות. זו רכבת הרים. צריך להיות מישהו שניתן לאמן, לרצות לשאוב את המידע ממי שמסביב. להיות מחויב למקום שאתה נמצא בו. מחויב למאמן, מחויב להנהלה ומחויב לאוהדים. להיות אכפתי. יכולת לעשות דברים על המגרש שלא תלויים בשיטה ובמקום שלך בקבוצה. לפעמים אתה מגיע לסיטואציה שהדברים לא כמו שתכננת והכדור לא בהכרח אצלך ביד, ואתה צריך להוציא את המיטב מהמצוי. בונזי קולסון הוא דוגמא מהממת לזה. גם כשלא הולכים אליו, הוא מוצא דרך להשפיע על המשחק. חיתוכים, ריבאונד התקפה, מאבקים בשני צדי המגרש. לא משנה באיזו שיטה משחקים, הוא ישפיע".
 
האדם מן השורה יגיד קודם מהירות, קליעה, מספרים ואתלטיות ואתה מדבר על אופי.
"הדברים האלה הם חשובים מאוד. למשל לג'ייק יש גובה ואיי.קיו, אבל השנתיים האחרונות הן סמל לאישיות של מישהו שמשתבח. הוא מוצא את הדרך להשפיע על המשחק. תמיד ג'ון נמצא בפוקוס כי הוא לא גבוה, איש כמוני-כמוך. גם תמיר. והם עובדים קשה ומהווים דוגמא איך להצליח. כשבודקים איך שחקנים מצליחים, זה חד-משמעית הדברים שאמרתי. גם קליבלנד הוא הצלחה. כי הצליח או לא במשחק, הוא מדפדף הלאה ומתמקד במה שצריך לעשות עכשיו. זו הסיבה שמצליחים לעבור משברים".


 
סקאוטינג זה לא רק למצוא שחקן כי עכשיו נפצע או עזב מישהו. מה אתה יכול לספר על תכנון לטווח הארוך?
"לא צריך להסתכל רחוק מדי כי התמורה פה צריכה להגיע מהר. מסר לכל שחקן: אין הזדמנות שניה לרושם ראשוני, צריך לקחת כל פוזשן ולהפוך אותו למשהו משמעותי. אין פה הרבה זמן והרבה חסד. אם לא תהיה פה טוב בחצי השנה הראשונה, יהיה לך קשה לצלוח את הסיפור. צריך להיות פה טוב ומהר, זו המציאות של המקום. זה מקום שרוצה להצליח כל הזמן והציפיות תמיד למעלה, בלי קשר למגבלות. בונים מערכות יחסים, בעיקר עם סוכנים, לטווח מאוד רחוק. התכנון קדימה הוא בין שנתיים לשלוש. אצלנו זה מוקצן, אבל לשם העולם הולך. לאנשים יש פחות סבלנות ונותנים פחות קרדיט".
 
עד כמה פיתוח שחקנים משמעותי במכבי?
"פיתוח שחקנים היה לאורך השנים אחת מנקודות החוזקה של המקום. אני רוצה שיהיה משמעותי מאוד. לכל אימון יש משמעות, יכולת הלמידה השתפרה. הדברים יותר מתקדמים, האמצעים יותר טובים. זה גם תלוי בשחקנים. יש משמעות לזה שחבר'ה לא עובדים באופן אישי עם מאמנים שהם אנשי מקצוע טובים תוך כדי שנה. זה נתפס כמשהו שעושים בקיץ. 'אני מתפתח בקיץ' זה אחד הדברים הכי מגוחכים ששמעתי. מכונה אתה מדליק בקיץ ומכבה בעונה? בסוף מתאמנים פעם ביום ואולי בחלק מהמקומות פעמיים, וזהו. שחקן צעיר חייב לעבוד באימונים יחידניים תוך כדי עונה. הייתי רוצה לראות עבודה על מטרות לטווח קצת יותר ארוך ומטרות של איך אפשר לעזור לקבוצה. זה תלוי מי השחקן ומה יכולותיו".
 
"ילדים לא רואים מספיק כדורסל, משחקים מלאים", מדגיש יאיר שבח. "רואים היילייטס ואז חסרה תחושת משחק, להתמודד עם עליות ומורדות תוך כדי משחק. ילד צריך לראות משחקים מלאים. אי אפשר ללמד מה שיש לווייד בולדווין או לג'וש ניבו, אבל לראות כדורסל זה הבסיס. ואם כבר רואים היום כדורסל, אז זה היילייטס מה-NBA. ויש המון דרכים היום לראות משחקים מלאים וללמוד".


 
ברגע הזה המבט מרצין והוא מגביר קצב. "יש לי גם מסר להורים, שמגדלים את הילד להיות הכי טוב והשחקן המרכזי. יש יחידי סגולה שיכולים לעשות את זה, אבל לא כולם כאלה. יש כאלה שהם רול-פליירס וזה לא כינוי גנאי. זה חשוב ויש בזה גם הרבה כסף. כולם רוצים לכדרר ולזרוק כמו הארדן, אבל איפה הדברים הפשוטים כמו ריווח, חיתוך בזמן הנכון, ללכת לריבאונד התקפה, לחפש את האיזורים הנכונים לתנועה, מסירה נוספת. עוזר המאמן שלנו (גיא פניני) היה בעיניי אחד השחקנים הגדולים בהיסטוריה של מכבי והוא הרול-פלייר הגדול בתולדות הכדורסל הישראלי. השני הוא כספי, שהלך ל-NBA. הוא ניסה להיות הרול-פלייר הכי טוב שהיה יכול להיות והיה כוכב בתפקידו. נכון שהוא הבין את זה בשלב מוקדם ויש לו IQ כדורסל בשמיים. היו לו ההבנה והדימיון לעשות את המיטב בתפקיד שלו. כולם רוצים להיות סטארים ויש כל כך הרבה מעלות בלהיות רול-פלייר איכותי".
 
אנשים מבחוץ לפעמים מרגישים שזה כמו לשחק פנטזי. עם אילו אילוצים צריך מערך הסקאוטינג להתמודד?
"אילוץ תקציבי, התאמה של סגנון למאמן ויש רצון של מאמן. בסוף יושבים כולם יחד. אין החלטות בלי המאמן. אם תביא לו מישהו שהוא לא רוצה, מה ייצא מזה? אין פה שחקן שמגיע בלי ידיעה וקבלה של המאמן".
 
בכל קבוצה המאמן הוא פקטור משמעותי מאוד. יש מצב שיוחתם או יישאר שחקן שלא נמצא בתכניות של המאמן?
"לא. צריכה לפחות להיות הקבלה שלו, בטח כשזה מאמן שנשאר. זה איזון מאוד דק, אין חוקיות. אנחנו לא בראש שרשרת המזון. יש אילוצי שוק ומסגרת זמן – לפעמים יש 72 שעות לקבל החלטה וזהו. יש אילוץ של צורת קבלת ההחלטות בארגון, התאמה לשאר האנשים והשחקנים גם מבחינה מקצועית. למי שמחוץ למערכת אין אחריותיות (accountability). אני מקבל שזה חלק מהעניין לעשות טעויות, אבל אני לוקח ברצינות את האחריות שלי והצורך להצליח. האם אני יודע על טעויות שעשיתי? כן. האם זה מייסר אותי? כן. אבל יש החלטות שצריך לעשות וכל הזמן לומדים".


 
אז נגיד שעמדתם בכל האילוצים והמלצתם על מספר שחקנים אפשריים לעמדה מסוימת. איך מתקבלת ההחלטה על מי לנסות ללכת קודם?
"יש הרבה דברים שזזים במקביל. ברור שיש דירוג בין האפשרויות, אבל הוא יותר מחולק לקבוצות איכות. התמונה ברורה לגבי סט היכולות הנדרש והצורך ששחקן יביא מגוון של דברים, כי הנטל לא קטן. גם בהשוואות, אין שני שחקנים שהם אותו דבר. אנחנו מבינים די מוקדם מה מצבנו בשוק, מה התחרות מצד קבוצות אחרות ואנחנו לא מנצחים בכל פייט. השוק האסייתי, בעיקר יפן, בעליה מטורפת. הליגה בסין עכשיו נגמרת רק באפריל ואז אתה מעבר לחלון ההעברות. השוק באוסטרליה מאפשר לך אחרי פברואר לעשות העברות. והכסף ב-NBA עלה משמעותית. ובמסגרת האילוצים, יש גם מצב בטחוני שהוא נושא כאוב. ובתוך כל זה, צריך להצליח מהר".
 
ספר לנו קצת על החתמות שלדעתך היו ואולי עדיין הצלחות גדולות במועדון, בעיניים שלך.
"אני לא אלך על המובן מאליו. ריקי היקמן וטייריס רייס (הום-ראן), מייקל רול (אנדרייטד), טאריק בלאק, כריס ג'ונס, בונזי קולסון, ג'וש ניבו, אות'לו האנטר, ווייד בולדווין, סקוטי ווילבקין, דווין סמית', פארגו, פרקינס, שון ג'יימס, סופו (שיחוק של החיים), חסיאל ריברו (מאוד אוהב אותו, ההשפעה שלו אדירה), נייט וולטרס, קווינסי אייסי. את ג'ון דיברתולומיאו רציתי להביא עוד לפני שהלך לחיפה. במבט רחב, אין הרבה מועדונים שעשו הצלחות ברמת הכלים שיש להם כמו שאנחנו עשינו. אני מקבל את הביקורת על חלק מהדברים, גם עשינו טעויות וצריך ללמוד מהן. יש המון דברים שכמעט הצלחנו לעשות ובסוף לא יצאו. דברים הזויים בקנה מידה היסטורי. יום אחד נספר".
 
אבי אבן נכנס בקיץ האחרון לתפקיד המנהל הספורטיבי, דייויד בלאט חזר למועדון, עודד קטש מצליח על הקווים, מחלקת הנוער מתרחבת, יותם הלפרין צורף לפיתוח שחקנים ואתה ראש מערך הסקאוטינג. איפה היית רוצה לראות את מכבי בעוד 5 שנים מהיום?
"בגזרה שלי, הייתי רוצה לראות המשכיות של התהליך - ברמת אנשי המקצוע וברמת המאמן. זה לא סוד, אנחנו מאוד אוהבים את עודד. המשכיות זה לא דבר פשוט בתקופה שאנחנו חיים בה. מצטבר לאורך השנים הרבה מאוד ידע וניסיון שהם חשובים. הייתי רוצה שפיתוח שחקנים יהיה אצלנו ברמה הכי גבוהה. לא רק שהבמה שהם מקבלים תהיה איכותית, אלא שברמת היכולות יעשו קפיצה".
 
"הייתי רוצה שבעוד 5 שנים נהיה מועדון ששחקנים מעדיפים אותו על מקומות אחרים לא רק בגלל העיר תל אביב ותנאי מחיה טובים, אלא בגלל שיודעים שיכולים לעשות פה קפיצת מדרגה - ברמה המקצועית, ברמה האישית ושהקבוצה הזאת יכולה בכל רגע נתון להתחרות על כל תואר. זה אתגר גדול מאוד, אבל זאת מכבי. הארגון הוא הרבה יותר מרק השחקנים שמשחקים בקבוצה. המערכת לא עובדת בלי הרבה אנשים טובים שנמצאים פה מאחורה והמחויבות שלהם. אם יש לי משאלה, אז זה שלא ייקחו את העבודה הטובה שנעשית פה כמובן מאליו".


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×