תפריט
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם

"חיברו פה קבוצת שחקנים עם אופי מצוין"

רגע לפני סדרת הפלייאוף, שיחה מרתקת עם אנטוניוס קליבלנד על הייחוד של מכבי הנוכחית, המשפחה שלו, המופע של לורנזו בפליי-אין וההחלטה להשקיע בהגנה

22/04/2024  |  מאת: דניאל שחק
ראשי · חדשות · "חיברו פה קבוצת שחקנים עם אופי מצוין"
"חיברו פה קבוצת שחקנים עם אופי מצוין"
אנטוניוס קליבלנד מגיע עם חבריו לסדרת פלייאוף ראשונה בעונת הבכורה שלו ביורוליג. הסווינגמן האתלטי של מכבי Playtika תל אביב השתלב בשטף ככל שהזמן חלף. סטופר הגנתי או חלוץ ששועט למתפרצות? גם וגם. אז לפני הטיסה ליוון ישבנו איתו לשיחה על הייחוד הקבוצתי, המשפחה, הרצון לשמור, האינטנסיביות מול פנאתינייקוס והאופי של עודד קטש. 

איך אתה מסביר את זה שמכבי שיחקה ככה מול באסקוניה? 
"ידענו מה עומד על הכף. הייתה לנו הזדמנות להעפיל לפלייאוף אחרי עונה מצוינת. אז לא רצינו להגיע ולמעוד או לפספס את ההזדמנות. כולם באו מרוכזים ושיחקנו עם נחישות שונה. מעבר לזה, לורנזו פשוט להט מהפתיחה וזה עזר להרים אותנו ולדחוף אותו ואת הקבוצה. בהתקפה אין לנו בעיות באמת, אבל כשאנחנו מרוכזים בהגנה אנחנו נהיה בסדר, כי יש לנו כך כך הרבה כוח אש בצד השני".מה זה עשה לכם לראות את לורנזו נכנס לעניינים ככה?
"זה איחד אותנו מאחוריו, אתה יודע? כל מה שלורנזו עבר העונה - הוא התמודד עם פציעה בשבילנו, ארוסתו הייתה בהריון… והוא חבר נהדר לקבוצה ונשאר תחרותי למרות הכל. המצב היה שונה עבור כולנו השנה. אז לראות אותו במשחק הכי גדול שלנו העונה נותן את המשחק הכי טוב שלו, בתור חברים לקבוצה אנחנו מתאחדים מאחוריו. רצינו לראות את זה, ידענו שזה יקרה. האמנו בו. הכל מתחבר ביחד עם קבוצה כמו שיש לנו, אנחנו שמחים אחד בשביל השני".

אנחנו רואים הרבה שהחברים על הספסל תומכים כל הזמן במי שעל המגרש, מה מייחד את הקבוצה הזאת? 
"זה העניין המרכזי. אני מניח שעשו עבודה טובה בכך שחיברו קבוצה של חבר’ה עם אופי מצוין. הייתי בכמה קבוצות שבהן אין לך את זה. היו לי כמה משחקים שבהם לא שיחקתי, אבל כולנו פה למען מטרה משותפת. וכשאתה מקבל החלטה אורגנית וכנה לרצות לנצח, אתה מתחייב לזה וזה מה שאתה רואה מאיתנו. בין אם אתה משחק או לא, כולם מאושרים כי בסוף אנחנו מבלים יותר זמן אחד עם השני מאשר עם כל אחד אחר. המטרה הסופית שלנו היא לנצח, ואני חושב שכאשר כולם עובדים למען המטרה הזו, כולם מרגישים טוב בין אם הם משחקים או לא".?מי מהמשפחה שלך נמצא איתך פה בישראל? 
"אף אחד לא נמצא איתי בישראל. המשפחה שלי הייתה בבלגרד כל הזמן הזה. הם טסו לארצות הברית בזמן פגרת הנבחרות, אבל חוץ מזה אף אחד לא היה איתי בתל אביב. יש לי חברים שגדלתי איתם שמשחקים כאן בליגה והמשפחה שלהם כאן, אז אני מבלה זמן רב איתם. אבל המשפחה שלי לא חזרה מאז אוקטובר, מאז שעזבנו בפעם הראשונה".

איך זה משפיע עליך כשחקן וכאדם?
"זה לא מה שציפיתי לפני העונה, אבל הדבר הטוב הוא שהם לא חזרו לארצות הברית. זכיתי לראות אותם כמה פעמים בשבוע כי שיחקנו בבלגרד. זה היה קשה, כמובן, אבל מצאתי את הדרך שלי לעבור את זה. זה מרענן לראות אותם פעם בשבוע כשיכולתי. אני מצפה לקיץ, לחזור הביתה אחרי שזכיתי בכמה תארים, ליהנות איתם במהלך הקיץ ונראה מה יקרה בעונה הבאה".מדברים הרבה על האתלטיות שלך והידיים הארוכות, אבל מעבר לכל זה - עד כמה זה חשוב לשחקן כדורסל לרצות לשמור? עד כמה הרצון להיות גאה בהגנה משמעותי? 
"זה חשוב מאוד. אני חושב שהרבה שחקנים לא מסוגלים לעשות את זה. תמיד ידעתי שאני אתלטי, אני חושב שכבר במכללה, עם האופן שבו אני יכול לנוע. אני חושב שזה היה עלבון לאלוהי הכדורסל אם לא הייתי משתמש בזה לטובתי. אם אני מסוגל לנוע בצעדי רדיפה מכאן ועד לקיר יותר מהר מכל אחד, זה אומר שאני יכול לעצור כל אחד בהגנה. ככה אני מסתכל על זה". 

"אם לא הייתי מסוגל להיות אתלטי, כנראה שלא הייתי מרגיש אותו דבר לגבי עבודת ההגנה, לא הייתי מצליח לעשות את זה. אבל אני יודע למה אני מסוגל, ולכן אני מציב לעצמי סטנדרט גבוה יותר. אני חושב שכאשר אתה עושה הגנה, אתה בולט. כי לא כולם מסוגלים לעשות את זה. אני רוצה להישען על משהו, כישרון או חוזקה שהן לא נפוצות, אם זה הגיוני. מצאתי את הנישה שלי בהגנה. לא כולם משחקים הגנה, אז אני רוצה להיות מיוחד. אבל אני גם מכיר את המשחק הזה ומה הקבוצה הזו צריכה".

להיות שומר טוב זה עניין של החלטה? 
"כשאתה גדל איפה שאני גדלתי, אתה לא רוצה להיות זה שקולעים עליו. גדלתי עם המנטליות הזו. הייתי אומר שזו החלטה, אבל זה לא אומר שאתה מסוגל לעשות את מה שאתה רוצה לעשות, אני מניח. אני בוחר לשחק הגנה בקבוצה הזו, זה מה שישים אותי על המגרש. בקבוצות קודמות לא הייתי שם את הפוקוס בהגנה כי הייתי צריך לקלוע הרבה נקודות, הייתי צריך לקלוע 17 נקודות בממוצע. אבל תמיד רציתי לעשות הגנה. לא בהכרח ברמה הזו, כי ידעתי שאני צריך להיות טוב בהתקפה". "למשל, בשנה שעברה באילת הייתי צריך לקלוע נקודות כדי לנצח. אני לא צריך לעשות את זה בקבוצה הנוכחית. אני יכול לשים 100% פוקוס בהגנה, ויש חבר’ה כמו בונזי, ווייד וזו שדואגים לצד השני. אני עדיין רוצה להיות אפקטיבי. אני לא רוצה להיות רק שחקן הגנה ושיחשבו שיש לי חולשות. אבל הפוקוס שלי הוא יותר בהגנה עם הקבוצה הזו ועם הסגל שיש לה, ואני אוהב את זה, כי מצופה ממני לפחות מאשר בכל קבוצה אחרת שהייתי בה בגלל שאנחנו כל כך מוכשרים".

מה לדעתך יהיה ההבדל בין משחקים בעונה הסדירה לבין פלייאוף? 
"אני חושב שכולם ישחקו קצת יותר חזק. היורוליג גם ככה ליגה קשה. אף פעם לא הייתי בפלייאוף של היורוליג, אבל חוויתי מה זה פלייאוף. ביורוליג משחקים חזק במהלך העונה. בפלייאוף, השחקנים ישחקו ממש חזק, אם זה הגיוני. אני חושב שזו תהיה עליית מדרגה לעומת מה שאתה רואה בדרך כלל. הולכת להיות תחושה עמוק בפנים שזה לא אותו דבר כמו משחק בעונה הסדירה. מילים לא יכולות להסביר את זה. כולם יודעים מה על הכף, אבל זו תחושה בפנים שאי אפשר להסביר ואני בטוח שארגיש ככה ביום שלישי. אני בטוח שכולם ירגישו ככה גם כן".מבחינת כדורסל, מה כולם צריכים לעשות כדי לשחק שונה?
"אני חושב שלא צריך לשנות שום דבר. אנחנו הקבוצה הכי חמה, אני חושב שהפסדנו רק משחק אחד מאז פגרת הנבחרות. אז אנחנו צריכים לעשות את מה שעשינו עד כה. אולי להיות קצת יותר מרוכזים, אבל צריך להתייחס לזה כמו למשחקים האחרים, הייתי אומר. לא היינו פה שעתיים לפני, אז אין סיבה להיות פה שעתיים לפני המשחק עכשיו רק כי זה פלייאוף. כולם צריכים לא להיסחף, להישאר רגועים, להמשיך לעשות את מה שאנחנו עושים. וזה האופי של עודד. אני רואה אותו רגוע וקר רוח לא משנה מה, אז אני לא חושב שנשנה הרבה. אנחנו צריכים להיות קצת יותר נעולים על הפרטים הקטנים".

פאו תארח את משחקי הבית שלה באולם מלא, אנחנו מארחים באולם כמעט ריק בבלגרד. זה משמעותי מבחינתך? 
"אני חושב שזה אדיר לשחק אצל פאו. בעונה הסדירה האולם היה מפוצץ, בפלייאוף יהיה סולד אאוט. אני נהנה מזה. אתה לא זוכה ליותר מדי רגעים כאלה, לשחק משחקים כאלה ולהיות באווירות כאלה. בצד השני, לשחק באולם ריק... הלוואי שהיינו משחקים בהיכל מנורה, אני בטוח שכולם חושבים כך. אני חושב שמה שאנחנו עושים אפילו יותר מיוחד ואסור להמעיט בזה. זה משהו שצריך להתגאות בו. בתקופה המשוגעת שעברנו יש לנו הזדמנות לעשות משהו באמת מיוחד. העובדה שאנחנו משחקים בלי אוהדים הופכת את זה למשהו שזוכרים במיוחד, לעשות משהו גדול שאף אחד לא עשה. זה קשה לשחק בלי אוהדים, במיוחד כשיהיה אולם מלא (באתונה). אנחנו יודעים את זה ומנסים להתרכז בלגבור על הסיכויים, כמו שעשינו עד כה".הקבוצה עוברת השנה הרבה עליות וירידות והמון שינויים השנה, אבל נראה שמצליחים להתמודד עם כל דבר שנזרק לכיווננו. עד כמה האופי של המאמן עודד קטש הוא מפתח לכך?
"אני חושב שזה חשוב, הוא המנהיג שלנו. כאשר המנהיג שלך נשאר אותו דבר, למרות הכל, זה מרגיע אותך. אנחנו רואים שהוא רגוע וזה עוזר לנו להישאר רגועים גם כן. היו הרבה עליות וירידות. אנחנו נפגשים ומדברים על דברים, ומלבד זה אנחנו מנסים להתרכז בכדורסל וזה מאפשר לדברים להסתדר מעצמם. אנחנו זוכים לעשות את מה שאנחנו אוהבים. במשך שעתיים ביום אנחנו מרוכזים ולא חושבים על כל מה שקורה, וזה עוזר לנו באופן כללי. חוץ מזה, אנחנו נהנים לבלות ביחד. כשאתה נמצא לצד אנשים שאתה אוהב, אתה לא חושב על הדברים השליליים. זה קצת כמו להיות עם המשפחה. בזמן שהכל קורה, להיות עם המשפחה זה טוב. ככה אני מסתכל על זה. כולנו עוברים את אותם דברים. להיות ביחד עוזר לנו לעבור את כל מה שניצב בפנינו".

?לסיום, עכשיו מתחיל המאני טיים של העונה. במה אתה אישית בוחר להתרכז?
"אני רוצה לשחק עכשיו את הכדורסל הכי טוב ששיחקתי כל העונה. אני מרגיש שיש לי עוד הרבה מקום לשיפור, יש עוד הרבה דברים שאני יכול לעשות. אני יכול להעלות הילוך. ואני רוצה לעזור לקבוצה שלי לנצח בכל דרך אפשרית. אני רוצה להיות שם בשבילם ולהרים שחקנים אחרים. בהגנה או בכל דבר שאני צריך לעשות, אני רוצה לתת השראה לחברים לקבוצה לאורך הסדרה הזו ושידעו שיש איתם 'כלב' במלחמה. זה הזמן עכשיו, יוצאים למלחמה. אני רוצה שהחברים לקבוצה ידעו שאני איתם. אני יודע שהם איתי. וצריך ליהנות, זו התקופה היפה של חיינו ואנחנו עושים את מה שאנחנו אוהבים. זה הולך להיות כיף".מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×