תפריט
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם

ציון עשר: עודד קטש בראיון חגיגי

הילד הצנום עם הגופיה מספר 10, שעומד להיכנס להיכל המכבים, מספר על תחילת הדרך, ההטעיות והקסם של חמישי ביד אליהו: " אפילו הברך כואבת פחות ביום הזה"

17/11/2021
ראשי · היסטוריה · ציון עשר: עודד קטש בראיון חגיגי
מאת: רועי גלדסטון

הכשרון הגדול בתולדות הכדורסל הישראלי, כך מכנים אותו רבים גם כיום. שחקן שניער כל שומר בהינד מותן או צעד היסוס מינימלי. סקורר עם הבעה קפואה ותעוזה יוצאת דופן מול כל יריב. עודד קטש, הילד שנולד ביום העשירי בחודש העשירי, בגיל 10 נחת במכבי תל אביב וכיכב עם הגופיה מספר 10. עכשיו, אחרי כמה קרוס-אוברים בדרך, הוא חוזר ליד אליהו ונכנס להיכל המכבים. 

נתחיל מההתחלה. הגעת לקבוצת הילדים של מכבי בגיל עשר, מה אתה הכי זוכר מהשנים האלה במכבי?
"אלה השנים הכי רומנטיות. הרומנטיקה של הכדורסל. הזכרון הכי מתוק שיש לי זה שאני  משחק בחצר בבית של ההורים. אני זוכר אותי ואת דרור כהן נוסעים ביחד להתאמן ואלה השנים הכי מרגשות, יותר מכל צומת גדול בקריירה המקצוענית שלי". 

איך עם מבנה יחסית צנום מצליחים להגיע פעם אחר פעם עד לטבעת מול ההגנות הכי חזקות באירופה? גלה לנו את הסוד.
"הייתי לייט-בלומר בגוף שלי. הייתי צריך לפתח טכניקות כדי להתגבר על כאלה מולי שפשוט היו גדולים ממני פיזית. לאחר מכן התפתחתי והטכניקות נשארו. לא פחדתי ממגע בתור ילד וגם נפלתי הרבה, כנראה שזה עזר לי אחר כך. הייתי קטנצ'יק ורזה ופיתחתי שיטות. חטפתי המון מכות על המגרש כילד ואז אחר כך פשוט לא פחדתי מכלום".היית בכל כך הרבה אולמות, כשחקן וכמאמן, מה סוד הקסם של יד אליהו?
"ימי חמישי ביד אליהו זה משהו שנכנס לוורידים. החוויות של יום חמישי היו כל כך עוצמתיות שעד היום זה היום האהוב עליי. כמו שאדם דתי מתרגש בערב שבת ולא משנה איפה הוא נמצא, אז ככה זה אצלי עם יום חמישי. אני אגלה שיום חמישי זה היום שאני הכי אוהב בשבוע ואני קם שמח תמיד, אפילו הברך כואבת פחות ביום הזה וזה בזכות כל החוויות של יד אליהו".

מה אתה זוכר מהאוהדים של מכבי ביד אליהו?
"אחרי כל משחק היו אולי 2,000 או 3,000 אוהדים מחוץ להיכל שחיכו לנו. היה לי חשוב תמיד לעבור דרך האוהדים ולהחזיר להם על התמיכה והאהדה ושהם חיכו, אפילו שהייתי מותש אחרי המשחקים. ספורטאי הוא כמו אמן שניזון מאהבה".

מה הרגע שהכי זכור לך כשחקן בוגרים במכבי ת"א?
"שני אירועים, רגעים שריגשו אותי בצורה יוצאת דופן. האחד זה מה שהיה בשדה התעופה בסלוניקי. עד היום השחקנים ששיחקו איתי מזכירים לי את זה. היה שם שטיח של אוהדי מכבי ובפאו רצו להביא לי אבטחה כשאני יורד מהאוטובוס, אבל אמרתי לכולם שיהיה בסדר. האוהדים הרימו אותי על הכתפיים וחגגו איתי, זה ריגש אותי בצורה יוצאת דופן. בודירוגה ואלברטיס עד היום אומרים שלמכבי יש את הקהל הכי טוב באירופה, בין היתר בגלל האירוע הזה. האירוע השני היה נבחרת אירופה, ששיחקה ביד אליהו ובהצגת השחקנים קראו בשם שלי והיה מחשמל ומרגש".נסה לאפיין את דורון שפר כשחקן וכאדם. היית קם בלילה כדי לראות אותו בקונטיקט. מה הוא מסמל עבורך?
"במובן מסויים שפר היה סוג של אח גדול שלי עוד לפני שהכרנו. הייתי קצת צעיר ממנו. הלכתי בדרכו לגליל והיה לי חשוב ללכת לשם. הוא גרם לי לרצות ללכת לקולג'ים, למרות שזה לא יצא, ואז במכבי התחברנו. הוא איש מיוחד, חכם, רגיש, והיה בינינו חיבור משמעותי. ניסו לייצר בינינו תחרות, ידענו לשלוט בזה ואפילו תיעלנו את זה למוטיבציה. שיחקנו יחד, הפכנו חברים טובים וזה כיף גדול. הייתה לי הזכות לשתף איתו פעולה ולהתחבר איתו".

לסיכום, אתה עובד בימי רביעי עם נערים ממחלקת הנוער של מכבי. עד כמה זה חשוב לך לעבוד עם חבר'ה צעירים?
"יש לי זמן פנוי ואני פשוט נהנה. אני אוהב להיות על המגרש ובטח עם בני נוער. אני אוהב לראות את הכשרון והמקצוענות. אלה ילדים מקסימים שרוצים לעבוד נכון ומאוד אוהבים ללמוד. זה ב-7 בבוקר לפני בית הספר, וזה מראה על המחויבות, הרצון שלהם והאהבה שלהם, מאחר שהם מגיעים לאימון שמתחיל בשעה מאוד מוקדמת".


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×