תפריט
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם
כפתור ימני - חנות כפתור אמצעי - מנוי דיגיטלי שמאלי - לזכרם

זכרון של געגועים לבית

בדיוק 60 שנה חלפו מאז המשחק הראשון של מכבי ביד אליהו. דווקא עכשיו, כשכולנו מחכים לרגע בו נשוב יחד, פנינו לקפטן לשעבר אמנון אבידן כדי לקבל פרופורציות

15/11/2023
ראשי · היסטוריה · זכרון של געגועים לבית
זכרון של געגועים לבית
"געגוע גורם לאהבה מה שרוח גורמת לאש - מכבה אש קטנה ומעצימה אש גדולה". ייתכן שזאת התקופה, אולי הקשיים או האתגרים. בימים בהם רבים עקורים ממשפחתם וסביבתם, מה לנו כי נלין? בחלקה החמה שלנו, בה הרוח האדירה מלבה את האש, גם הגעגועים לבית הולכים ומתגברים. 

בדיוק היום, לפני 60 שנה, התקיים המשחק הראשון ביד אליהו. השכונה המתרחבת, שנקראה על שמו של איש ההגנה אליהו גולומב, הפכה לכר להתעוררות ספורטיבית. בתחילת תקופתו של ראש העיריה מרדכי נמיר החלה השקעה בצמצום הפערים בין יפו והשכונות למרכז והפיכת תל אביב למטרופולין תרבותי. 

בין המיזמים החדשים היה בניית מגרש ספורט פתוח מרוצף באריחים ויציעי בטון עבור 5,000 צופים. לימים נקרא המבנה על שם סגן ראש העיריה יוסף בורשטיין, סבו של טל בורשטיין. בסמוך נבנתה בריכת גלית, ששימשה כבריכה העירונית המרכזית והשלימה מתחם בילוי ספורטיבי. המגרש נחנך חגיגית במשחק כדורסל בין נבחרות ישראל ויוגוסלביה. מכבי תל אביב הגיעה הביתה ב-15 בנובמבר 1963.

זה היה משחק מול הפועל חולון במסגרת המחזור השלישי של העונה. קדמו לכך ניצחון על הפועל גבעת ברנר והפסד להפועל חיפה, שהיה היחיד של מכבי באותה עונה. ההתרגשות לקראת הבכורה הייתה גדולה. אמנון אבידן, שציין רק לאחרונה את יום הולדתו ה-80, עלה על הבלטות ביד אליהו כעלם בן 20. "עברנו ממגרש הבלטות הישן והמפורסם ברחוב מכבי לאיצטדיון ביד אליהו", נזכר הקפטן לשעבר. "ההתרגשות הייתה עצומה. היינו רגילים למגרש העקום, שם היה קשה מאוד לנצח אותנו. היינו רגילים לכך שהמגרש עקום וגם ידענו בדיוק איפה הוא עקום, מה שתיסכל את היריבות שלנו. יחד עם זאת, התרגשנו מאוד לעבור מגרש. זה היה סיפור אחר. גם ביד אליהו היו בלטות ולא היה גג, אבל זה הייתה רמה אחרת".

"פטקה ז"ל היה אחראי על הכל במגרש הבלטות. לפני המשחקים בחורף, הוא היה גורף את המים עם מגב כדי שיהיה אפשר לשחק כי הכל היה מלא שלוליות", מספר אבידן. "ביד אליהו כבר לא הייתה את הבעיה הזו ואפילו שלא היה גג, לא הייתה בעיית ניקוז. אלה היו זמנים יפה. אני זוכר את השחקנים ששיחקו איתנו - כהן מינץ, בן בסט, הופמן, גולוביי, צבי איזנבוים - שגם היה שחקן במכבי ת"א בכדורגל, וכמובן המאמן שלנו יהושע רוזין".

בחזרה לערב הבכורה. אחרי מחצית ראשונה שקולה יחסית, נראה היה שחולון משתלטת על המגרש החדש. עופר אשד הוביל את קלעי האורחת וסלים של רמי צייג ויצחק (ברנר) כהן הציבו את החולונים בעמדת הובלה. כדקה וחצי לסיום צומצם הפער לשתי נקודות בלבד, אבל שחקני מכבי שנשלחו לקו העונשין השלימו את המשימה וקבעו 63:69 בסיום. ניצחון ראשון במשחק הבכורה ביד אליהו. תנחום (תני) כהן-מינץ הוביל את קלעי מכבי עם 31 נקודות, אברהם הופמן הוסיף 21, שבתאי בן-בסט סיים עם 9, משה גולוביי 4 ואילו אמנון אבידן וצבי איזנבוים קלעו 2 נקודות כל אחד. מנגד, הסקורר עופר אשד סיים עם 24, צייג תרם 13 וכהן 10. בהמשך אותו ערב ניצחה הפועל ת"א על אותו מגרש את הפועל משמר העמק. מכבי המשיכה עד למאזן 1:23 וזכתה באליפות שלישית ברציפות עם פער של 4 נקודות על פני היריבה באדום, שסיימה במקום השני.

היו הרבה סיפורים מוזרים סביב המגרש המיתולוגי ביד אליהו, ספר לנו אחד.
"אני זוכר ששיחקנו נגד ריאל מדריד ויציעי הבטון היו מלאים, ויותר מזה. היו חיילים שזרקו חבלים, טיפסו והתפלחו פנימה לתוך האיצטדיון מרוב שרצו לראות אותנו". 

חגגת לאחרונה יום הולדת 80, הגעת לגבורות. באיזו ברכה תברך את עצמך ואת הסובבים אותך לרגל יום הולדת מיוחד שכזה? 
"בריאות לכולם ושיחזירו את כל החטופים, זה הכי חשוב. ושיבואו ימים טובים לעם ישראל".


מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי פייסבוק מכבי אינטסגרם
איתנו

להיות מכביסט

מצטרפים למועדון האוהדים הרשמי ונשארים הכי קרובים שיש. תוכן בלעדי, כל העדכונים לפני כולם, הזמנות לאירועים ומלא הטבות ופעילויות צהובות במיוחד

הצטרפו עכשיו!
איתנו
הטבות מכביסט
הצטרפו למועדון מכביסט
×